On perceived parental background: Measurement, determinants, and economic mobility
Ebeveynlerin algılanan ekonomik durumu üzerine: Ölçüm, belirleyiciler ve iktisadi mobilite
  1. Tez No: 906220
  2. Yazar: ÖZDEMİR TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÜNVEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, bireylerin yetişkinlik döneminde nesiller arası hareketliliği nasıl algıladıklarını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Bireylerin algıladığı nesiller arası hareketlilik, mevcut gelir seviyeleri ile ebeveynlerinin sosyoekonomik geçmişine dair algıları arasındaki bağlantıya odaklanılarak analiz edilmiştir. Bu tezde, ilk olarak PSID (Panel Study of Income Dynamics) veri seti kullanılarak bireylerin ebeveyn geçmişine dair algıları detaylı bir şekilde ele alınmış ve bu algıların çeşitli sosyoekonomik değişkenlere göre nasıl şekillendiği incelenmiştir. Elde edilen bulgular, bireylerin ebeveynlerinin sosyoekonomik durumunu çoğunlukla olduğundan daha olumlu algıladıklarını göstermekte olup, bu durum algılanan hareketliliğin gerçek hareketlilikten daha yüksek olduğu yönünde bir algı yaratmaktadır. Ayrıca, algılanan hareketliliği ölçmek için yeni bir yöntem önerilmiştir. Literatürde algılanan hareketlilik genellikle bireylerin mevcut ekonomik durumlarını ebeveynleriyle karşılaştırmaları yoluyla ölçülmekte, ancak bu tür sorular bilişsel karmaşıklıklara yol açabilmektedir. Bu boşluğu doldurmak amacıyla çalışmada, bireylerin kendi ebeveyn geçmişlerine dair algıları ile yetişkinlik dönemlerindeki ekonomik durumları arasındaki korelasyona dayanan bir ölçüm yöntemi önerilmiştir. Bu yöntemin, algılanan ebeveyn geçmişinin nasıl şekillendiğini ve hangi faktörlerden etkilendiğini daha ayrıntılı bir şekilde anlamamızı sağladığı görülmektedir. Bulgular, algı ile gerçeklik arasındaki boşluğun bireylerin demografik ve sosyoekonomik özelliklerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Tezin dördüncü bölümünde, insan sermayesi, sağlık ve servet arasındaki üçgensel ilişki nesiller arası bir bakış açısıyla bir yaşam döngüsü modeli kullanılarak incelenmiştir. Bu bölümde, sağlık eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasının ekonomik sonuçlara etkileri analiz edilmiş ve bu müdahalelerin işgücü arzı ile insan sermayesi birikimi üzerinde pozitif etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Ancak, sağlık eşitliği sağlanmasının miras davranışları üzerinde farklı etkilere yol açarak uzun vadede servet eşitsizliğini yeniden üretebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgu, evrensel sağlık sistemine benzer politikaların sosyoekonomik sonuçlarının dikkatlice değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines how individuals perceive intergenerational mobility in adulthood. The intergenerational mobility perceived by individuals is analyzed by focusing on the link between their current income levels and their perceptions of their parents' socioeconomic background. This thesis first analyzes individuals' perceptions of parental background in detail using the PSID (Panel Study of Income Dynamics) dataset and examines how these perceptions are shaped by various socioeconomic variables. The findings show that individuals often perceive their parents' socioeconomic status more positively than it actually was, which creates a perception that perceived mobility is higher than actual mobility. Furthermore, a newly proposed method to measure perceived mobility is introduced. In the literature, perceived mobility is usually measured by comparing individuals' current economic situation with that of their parents, but such questions can lead to cognitive complexities. To fill this gap, we propose a measurement method based on the correlation between individuals' perceptions of their own parental background and their economic situation in adulthood. Our subsequent analysis provides a more detailed understanding of how perceived parental background is shaped and which factors influence it. The findings reveal that the gap between perception and reality varies according to individuals' demographic and socioeconomic characteristics. The fourth chapter of the thesis examines the triangular relationship between human capital, health, and wealth from an intergenerational perspective using a life-cycle model. In this chapter, the effects of eliminating health inequalities on economic outcomes are analyzed, and it is observed that these interventions have positive effects on labor supply and human capital accumulation. However, achieving health equity may have different effects on inheritance behavior and could reproduce wealth inequality in the long run. This finding suggests that the socioeconomic implications of policies similar to universal health coverage should be carefully evaluated.