Staphylococcus aureus bakteriyemisinde kan kültür şişesinin pozitiflik sinyal saati ile invaziv enfeksiyon arasındaki ilişki ve metastatik odak varlığının incelenmesi
Investigation of the relationship between time to positivity in blood culture bottles in Staphylococcus aureus bacteremia and the presence of invasive infection and metastatic foci
  1. Tez No: 906223
  2. Yazar: TUĞBA BAŞCIOĞLU BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE YASEMİN TEZER TEKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Staphylococcus aureus bakteriyemisi (SAB), tanısı ve tedavisi zor komplikasyonlarla ilerleyen morbiditesi ve mortalitesi yüksek bir enfeksiyondur. Antimikrobiyal tedavinin optimal süresi metastatik enfeksiyonu olan ve olmayan hastalarda farklılık gösterdiğinden, metastatik enfeksiyonlar SAB'li hastalarda kritik komplikasyonlardır. Çalışmamızda kan kültüründe S. aureus üreyen hastaların enfeksiyon odakları, metastatik odak açısından yapılan radyolojik görüntülemeleri ve kan kültür vasatlarının sinyal pozitiflik saatiyle metastatik odak arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde 01.01.2021- 31.01.2023 tarihleri arasında yatarak tedavi almış, yatış süresince kan kültüründe S. aureus üremesi olan 18 yaş ve üzerindeki 618 hasta retrospektif olarak incelenerek dahil edilmiştir. Hastalar komorbid hastalıkları, yabancı cisim varlığı, hastanede kalış süresi, kültür üremeleri, üreme sinyal saati, hedef ve yayılıma yönelik görüntülemeleri, SAB odakları ve mortalite durumları açısından değerlendirildi. Hastalık ciddiyet skorlaması için qPitt (quick version of the Pitt) bakteriyemi skoru kullanıldı. Ek olarak, hastanemizdeki S. aureus suşlarının metisilin direnç durumu, kan kültürü şişesinin pozitiflik sinyal saati ile SAB odağı ve 30.gün mortalitesi arasındaki ilişki de araştırıldı. Bulgular: Hastaların 363'ü (%58,7) erkek, 255'i (%41,3) kadın ve ortalama yaşı 67,2±16,3 (18-100) olarak saptandı. Servislerde takip edilen hasta sayısı 295 (%47,7) ve yoğun bakım ünitelerinde takip edilen hasta sayısı 323 (%52,3) idi. 424 hastada (%68,6) etkenin metisilin duyarlı olduğu ve metisilin dirençli suşlarının 114'ünde (%59) vankomisin minimal inhibitör konsantrasyon değerinin 0.5 olduğu tespit edildi. Yapılan görüntüleme oranlarına bakıldığında; 363 hastaya (%58,7) transtorasik ekokardiyografi, 42 hastaya (%6,8) transözefagial ekokardiyografi yapıldığı görüldü. Tespit edilen enfeksiyon odakları ile kan kültür şişesinin sinyal pozitiflik saati arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; erken dönemde infektif endokardit, kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu ve üriner sistem enfeksiyonunun, geç dönemde ise pnömoninin sinyal verdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Staphylococcus aureus bacteremia (SAB) is an infection with high morbidity and mortality that progresses with difficult-to-diagnose and treat complications. Since the optimal duration of antimicrobial therapy varies between patients with and without metastatic infection, metastatic infections are critical complications in patients with SAB. Our study aims to investigate the infection foci in patients with S. aureus growth in blood cultures, the radiological imaging performed for metastatic foci, and the relationship between the signal positivity time of blood culture and the infection focus. Materials and Methods: This retrospective study included 618 patients aged 18 and older who had S. aureus growth in their blood cultures during hospitalization at Ankara Bilkent City Hospital between January 1, 2021, and January 31, 2023. Patients were evaluated for comorbid diseases, the presence of foreign bodies, length of hospital stay, culture growth, growth signal time, radiological imaging performed, SAB foci and mortality status. The quick Pitt bacteremia score (qPitt) was used for disease severity scoring. Additionally, the relationship between the methicillin resistance status of S. aureus strains, the positivity signal time of the blood culture bottle, and the 30-day mortality was investigated. Results: Of the patients, 363 (58.7%) were male, 255 (41.3%) were female, and the mean age was 67.2±16.3 (18-100) years. The number of patients followed in wards was 295 (47.7%), and the number followed in intensive care units was 323 (52.3%). Methicillin-sensitive strains were identified in 424 patients (68.6%), and the vancomycin minimum inhibitory concentration value was 0.5 in 59% of the methicillin-resistant strains. Radiological imaging rates showed that 363 patients (58.7%) underwent transthoracic echocardiography and 42 patients (6.8%) underwent transesophageal echocardiography. When evaluating the relationship between the identified infection foci and the signal positivity time of the blood culture bottle, it was found that infective endocarditis, catheter-related bloodstream infection, and urinary system infection gave early signals, while pneumonia gave late signals.