Women and politics: Gender equality perceptions of Istanbul mukhtars
Kadın ve siyaset: Yerel yönetimlerde muhtarlık ve toplumsal cinsiyet algısı: İstanbul örneği
- Tez No: 906227
- Danışmanlar: PROF. DR. MARY LOUISE ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki yerel yönetimlerin küreselleşen dünyada üstlendiği önemli rolü incelerken, mukhtarlık kurumunun toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilişkisini değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında, İstanbul'daki 50 muhtarın toplumsal cinsiyet algıları üzerine bir analiz yapılmış ve bu algıların cinsiyete göre nasıl değiştiği incelenmiştir. Mukhtarlık, Türkiye'deki yerel yönetim yapısında vatandaşlarla devlet arasında köprü görevi gören kritik bir konumdadır ve sosyal yardım, acil durum yönetimi gibi alanlarda toplumun refahı için önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, mukhtarların toplumsal cinsiyet algıları ve rolleri toplumda cinsiyete dayalı eşitsizliklerin ve ayrımcılığın nasıl şekillendiği hakkında değerli içgörüler sunar. Araştırmada elde edilen bulgular, toplumsal cinsiyet algılarının mukhtarlık düzeyinde nasıl şekillendiğini ortaya koyarak, toplumsal cinsiyet rollerinin ve algılarının yerel yönetimleri nasıl etkilediğini geniş bir perspektifle incelemektedir. Bu bulgular aynı zamanda Türk toplumunda kadınların siyasetteki rolüne dair kapsamlı bir bakış açısı sunar ve toplumsal cinsiyet farkındalığının artırılmasının, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddetin önlenmesindeki önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study examines the important role of local governments in Istanbul in a globalizing world and assesses the relationship between the institution of mukhtarship and gender equality. The study analyzes the gender equality perceptions of 50 mukhtars in Istanbul and examines how these perceptions vary by gender. The mukhtar office has a critical position as a bridge between citizens and the state in the local government structure in Türkiye and plays an important role for the welfare of the society in areas such as social assistance and emergency management. Therefore, the gender equality perceptions and roles of mukhtars provide valuable insights into how gender-based inequalities and discrimination are shaped in society. The findings of this study reveal how gender equality perceptions are shaped at the mukhtar level and examine how gender roles and perceptions affect local governments from a broad perspective. These findings also provide a comprehensive perspective on the role of women in politics in Turkish society and emphasize the importance of raising gender awareness in preventing gender-based discrimination and violence.