Öğretmenlerin akıllı telefon bağımlılığı ile teknostres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of teachers' smartphone addiction and technostress levels
  1. Tez No: 906229
  2. Yazar: DERYA İLDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENES GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma öğretmenlerin akıllı telefon bağımlıkları ile teknostres düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin akıllı telefon bağımlılıkları ile teknostres düzeyleri cinsiyet, yaş, branş yöneticilik görevi ve akıllı telefon kullanım süresi değişkenine göre incelenmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin akıllı telefon bağımlılıkları ile teknostres düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemleri ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Konya'da görev yapan 350 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler toplanırken;“Kişisel Bilgi Formu”,“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirme Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi, Bağımsız Örneklem t-testi Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), , Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile yapılmıştır. Bulgulara göre, öğretmenlerin akıllı telefon bağımlılık algıları cinsiyet, branş değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak, yöneticilik görevlerinin var olup olmaması değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin akıllı telefon bağımlılık algıları akıllı telefon kullanım süresi ve yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin teknostres düzeyine yönelik algıları cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin teknostres düzeyine yönelik algıları yöneticilik görevi, branş yaş ve akıllı telefon kullanım süresi değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği Öğretmen algıları akıllı telefon bağımlılığı ile öğretmenlerin teknostres düzeyleri ve alt boyutları arasında çeşitli ilişkilerin olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin akıllı telefon bağımlılığı ile teknostres düzeyleri arasında zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This studywasconducted to examine whether there is a relationship between teachers' smartphone addictions and technostress levels. In the study, teachers' smartphone addictions and technostress levels were examined according to gender, age, branch, managerial position, and duration of smartphone use. In addition, the relationship between teachers' smartphone addictions and technostress levels was examined. The research was conducted using the correlational screening model of quantitative research methods. The sample of this research consists of 350 teachers working in Konya in the 2023-2024 academic year. While collecting the data; the“Personal Information Form”,“Smartphone Addiction Scale”and“Scale for Determining Teachers' Technostress Levels”were used. The collected data were analyzed using an Independent Sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Simple Linear Regression Analysis. According to the findings, teachers' perceptions of smartphone addiction show a significant difference according to the variables such as the duration of smartphone use, managerial position, and age, but do not show a significant difference according to gender and branch. Teachers' perceptions of technostress level do not significantly differ according to gender, branch, age, and duration of smartphone use. In addition, it is seen that teachers' technostress levels show a significant difference according to the administrative position variable. Accordingly, teachers with administrative duties have higher technostress levels than teachers without administrative duties. According to the learning-teaching process-oriented, profession-oriented, and social-oriented sub-dimensions of the scale, there is a significant difference according to the administrative position variable. However, in the technical subject-oriented and personal-oriented sub-dimensions, it is seen that teachers' perceptions of technostress level do not show a significant difference according to the administrative position variable. It is seen that there are various relationships between teachers' smartphone addiction and technostress levels and sub-dimensions. In addition, there is a weak and significant relationship between teachers' smartphone addiction and technostress levels.