Üretra darlığı oluşumu ile antioksidan seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between urethral stricture formation and antioxidant levels
- Tez No: 906232
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üretral darlık, üretral mukoza ve etrafındaki spongioz dokunun fibrozisiyle seyreden sürecin skar oluşumuyla sonuçlanması ve üretranın bir bölümünün daralmasıdır. Üretra darlıkları; idiyopatik, iyatrojenik, enflamatuar ve travmatik olmak üzere 4 ana etiyoloji başlığı altında incelenir. Hastalığın patofizyolosinde üretral hasar sonrası, üretra ve çevresindeki spongioz dokuda fibrozis olması rol oynamaktadır. Fibrozis derecesi hastalığın derecesi ve ciddiyetiyle bağlantılıdır. Oksidatif stresin birçok hastalığın patofizyolosinde etkili olduğu bilinmektedir ve fibrozis gelişimine katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Oksidatif strese karşı antioksidan tedaviler birçok hastalığın tedavisinde denenmektedir. Bu çalışmada, üretra darlığı nedeniyle üretroplasti yapılan 24 hastanın üretra, darlık dokusu, spongioz kan ve periferik kan örneklerinden oksidatif stres parametrelerine bakıldı. Darlık dokusu ile üretra dokusu, spongioz kan ile periferik kan ölçümleri karşılaştırıldı. Üretra darlığı olan hastalarda, dokuda ve kanda uzun dönemde oksidatif dengenin sağlandığı tespit edildi. Uzun süredir üretra darlığı olan hastalarda, antioksidan tedavilerin yararlı olma ihtimali düşük olacaktır. Üretra darlığında, antioksidan tedavilerle ilgili çalışmalarda hastalığın erken dönemlerine odaklanılmalıdır. Daha büyük örneklem büyüklüğü ve farklı hastalık süresine sahip hastalarda yapılacak çalışmalar, oksidatif stresin bu hastalık üzerinde etkisinin daha iyi anlaşılmasına ve alternatif tedavi stratejilerinin bulunmasına fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Urethral stricture is the narrowing of a section of the urethra as a result of scar formation in the process that progresses with fibrosis of the urethral mucosa and surrounding spongiosa tissue. Urethral strictures are examined under 4 main etiology headings: idiopathic, iatrogenic, inflammatory and traumatic. In the pathophysiology of the disease, fibrosis in the urethra and surrounding spongiosa tissue after urethral damage plays role. The degree of fibrosis is related to the degree and severity of the disease. Oxidative stress is known to be effective in the pathophysiology of many diseases and has been shown to contribute to the development of fibrosis. Antioxidant treatments against oxidative stress are being tried in the treatment of many diseases. In this study, oxidative stress parameters were examined from urethra, stricture tissue, spongiosa blood and peripheral blood samples of 24 patients who underwent urethroplasty due to urethral stricture. Stricture tissue and urethra tissue, spongiosa blood and peripheral blood measurements were compared. We discovered that in patients with urethral stricture, oxidative balance is maintained in the tissue and blood in the long term. In patients with long-term urethral stricture, antioxidant treatments are unlikely to be beneficial. Studies on antioxidant treatments in urethral stricture should focus on the early stages of the disease. Studies with larger sample sizes and patients with different disease durations will help to better understand the effects of oxidative stress on this disease and to find alternative treatment strategies.