Cumhuriyet döneminde bir aydın profili: Abidin Daver (1886-1954)
Profile of an intellectual in the Republican period: Abidin Daver (1886-1954)
  1. Tez No: 906235
  2. Yazar: DİLARA ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Abidin Daver, 1886 yılında, İstanbul'da doğmuştur. Çocukluk ve gençlik yılları Osmanlı Devleti'nin dağılma sürecine denk gelmiştir. Süreç içinde yaşanan savaşlar, ekonomik krizler ve benzeri durumlar benliğini etkilemiştir. Bu olumsuzlukların yanı sıra İstanbul'da yaşaması ve burada eğitim alması o dönemlerde vuku bulan gelişmeleri yakından takip ederek yorumlamasına yardımcı olmuştur. Öğrenim hayatına Sultanahmet'teki Cevri Kalfa Mektebi'nde başlamıştır. Tahsili; Burhan-ı Terakki, Nümune-i Terakki, Ravza-ı Terakki ve Soğukçeşme Askerî Rüştiyesinde devam etmiştir. Lise yıllarını devrin ileri gelen eğitim kurumlarından olan Galatasaray Lisesinde geçirmiştir. Abidin Daver, Galatasaray Lisesinde okuduğu senelerde Galatasaray Spor Kulübü'nün sekiz numaralı kurucu üyeleri arasında yer almıştır. 1908 senesinde Meclis-i Mebusanda zabıt katipliği görevini yürütürken aynı zamanda Saadet gazetesinde de yazı yazmaya başlamıştır. Sonraki senelerde Meclisi Mebusan Zabıt Kalemi Müdürü olarak görev yapmıştır. 13 Kasım 1923 yılında Daver, Matbuat ve İstihbarat Umum Müdürlüğü'ne tayin edilmiştir. 1929-1930 yıllarına gelindiğinde ise Daver Galatasaray Spor Kulübü'nün genel başkanlığı görevine seçilmiştir. Daver, Servetifünûn ve Saadet gazetelerinde amatör yazılar yazmıştır. Donanma dergisinde kaleme aldığı yazılar ile tanınmaya başlamıştır. Buralarda kazanmış olduğu bilgi, birikim, ün ve tecrübesi ile Cumhuriyet ve İkdam gazetelerinde yazmaya başlamıştır. Cumhuriyet gazetesinde çıkan yazılarıyla popüler bir gazeteci konumuna gelmiştir. Genellikle halkı bilinçlendirmek için yazılar kaleme almıştır. Askeri, denizcilik ve spor konularına da özellikle yer vermiştir. 1939 senesinde yapılan seçimde, CHP'den VI. Dönem Milletvekili seçilmiştir. O zaman diliminde meydana gelen II. Dünya Savaşı ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmiştir. Yapmış olduğu analizlere Cumhuriyet ve İkdam gazetelerinin köşe yazılarında yer vermiştir. Denizcilik konusu ile ilgili gazetelerde köşe yazıları ve eserler kaleme alması ile de kendisine“Sivil Amiral”denilmiştir. 8 Şubat 1954 senesinde geçirmiş olduğu ani kalp krizi sonucu İstanbul'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Abidin Daver was born in Istanbul in 1886. His childhood and youth coincided with the dissolution of the Ottoman Empire. The wars, economic crises and similar situations experienced during the process affected his personality. In addition to these negativities, living in Istanbul and receiving education there helped him closely follow and interpret the developments that took place during that period. He started his education at the Cevri Kalfa School in Sultanahmet. He continued his education at Burhan-ı Terakki, Nümune-i Terakki, Ravza-ı Terakki and Soğukçeşme Military Junior High School. He spent his high school years at Galatasaray High School, one of the leading educational institutions of the period. Abidin Daver was among the eight founding members of the Galatasaray Sports Club during his years at Galatasaray High School. While he was working as a court clerk at the Meclis-i Mebusan in 1908, he also began writing for the Saadet newspaper. In the following years, he served as the Director of the Assembly's Chamber of Deputies. On November 13, 1923, Daver was appointed to the General Directorate of Press and Intelligence. In 1929-1930, Daver was elected as the general chairman of the Galatasaray Sports Club. Daver wrote amateur articles in the Servetifünûn and Saadet newspapers. He began to be known with the articles he wrote in the Navy magazine. With the knowledge, experience, reputation and experience he gained there, he began to write in the Cumhuriyet and İkdam newspapers. He became a popular journalist with his articles published in the Cumhuriyet newspaper. He generally wrote articles to raise public awareness. He also particularly covered military, maritime and sports issues. In the elections held in 1939, he was elected as a 6th Term Member of Parliament from the CHP. He closely followed the developments regarding World War II that occurred during that period. He included his analyses in the columns of the Cumhuriyet and İkdam newspapers. He was called“Civil Admiral”because of his columns and works on maritime issues in newspapers. He died in Istanbul as a result of a sudden heart attack on February 8, 1954.