İzmir'de suç ve suçlu profili: 1927-1930
Crime and criminal profile in Izmir: 1927-1930
- Tez No: 333300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırladığım İzmir'in erken Cumhuriyet döneminde suç coğrafyasını ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesi bağış kataloglarında bulunan İzmir Suç Defteri'nin transkripsiyonu ve elde edilen bulgulardan oluşan analizleri içermektedir.1920 ve 1930'lu yıllar boyunca hem kentin üçte ikisini yok eden Büyük Yangın'ın yaralarını sarmaya çalışan hem de 1924 mübadelesinin yaratmış olduğu sosyal ekonomik sorunlarla uğraşan İzmir'de suç ve suç olgusuna ilişkin tutulmuş bu defter sayesinde 1920 ve 1930'lar İzmir'inin bir panoraması ortaya çıkmaktadır. Hırsızlık başta olmak üzere yan kesicilik, dolandırıcılık vb. suçların oldukça yoğun bir şekilde görüldüğü bir kent konumundadır.İzmir'de suç ve suç olgusunun mekansal dağılımı; 1920 ve 1930'lu yıllarla günümüz arasında bir paralellik göstermektedir. Suçluların suç mahalleri de geçmişten günümüze ilginç benzerlikler göstermektedir.Suç türleri açısından dağılıma baktığımızda ise en çok hırsızlık suçunun işlendiğini gözlemlemekteyiz. Hırsızlık suçu bugün olduğu gibi geçmişte de yoğun olarak geceleri işlenmiştir. Yine bu konuda Suç Defteri'nden çıkardığımız sonuçlara göre daha 20. yüzyılın başında suçta branşlaşma ve uzmanlık alanlarının olduğunu ortaya koyduk. Örneğin; kasa hırsızları, otel hırsızları, işyeri ve ev hırsızları olmak üzere.Bu çalışmanın günümüz güvenlik sorunlarına ve büyük metropollerde karşımıza çıkan değişik suç ve suçlu türleriyle mücadele etme tekniklerinin geliştirilmesine olumlu katkılar sunacağı aşikardır. Modern anlamda, suç ve suçluyla mücadele etmede analiz yöntemlerinin geliştirilmesi ve toplumsal yapıda suçu ortaya çıkaran olguların önlenmesi için geçmişin verilerinin bilimsel bakış çerçevesinde ele alınması bir zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
This study, intending to reveal the crime geography of Izmir in the early Republican period, consist of analysis obtained from the findings and the transcription of ?Crime Book of Izmir? which is available in the donation catalogs of Ahmet Piriştina City Archive and Museum of Izmir Metropolitan Municipality.Thanks to this book, the panorama of Izmir in the 1920s and 1930s, when the city was striving for dressing the wounds of the Great Fire which destroyed the two thirds of the city together with the social economic problems resulting from the 1924 population exchange, could be examined. During that period Izmir shows up a city where robbery, pick-pocketing, fraud and so forth are quite widespread.Spatial distribution of crime and crime phenomenon of today and of 1920s and 30s show parallelism with one another. Areas of crime also show interesting similarities from past to present.Robbery is observed to be the most common kind of crime compared to the others. In the past, just like today, robbery was encountered densely during the nights. According to the results gained from the Crime Book, in the beginning of the 20th century, it was observed that there were expertise and branching out in crime such as safe-breaking, hotel theft, office and housebreaking.It is obvious that this study will contribute to today?s security issues as well as developing strategies in dealing with various crime and types of crime in metropolises in a positive way. In other words, it is compulsory to deal with the data of the past within the framework of the scientific point of view in developing methods of analysis in the struggle with crime and criminals as well as to prevent the elements of crime in the social structure.