Jinekolojik sorunlu kadın hastalarda umut ve umutsuzluk ölçeğinin geliştirilmesi
Development of a hope and hopelessness scale for female patients with gynaecological problems
- Tez No: 906254
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Jinekolojik Sorunlu Kadın Hastalarda Umut ve Umutsuzluk Ölçeğinin Geliştirilmesi Jinekolojik sorunlu kadın hastaların umut ve umutsuzluk duygularının geçerli ve güvenilir araçlarla tanımlanıp değerlendirilmesi, bu sorunlarla başa çıkılmasında çok önemlidir. Araştırmanın amacı, jinekolojik sorunlu kadın hastaların umut ve umutsuzluk düzeyinin belirleneceği bir ölçme aracı geliştirmektir. Araştırmanın örneklemini, temel bileşenler analizi için Trabzon'daki bir üniversite hastanesinin jinekoloji kliniklerinde yatan ve polikliniklerine başvuran jinekolojik sorunlu 300 kadın hasta oluştururken, doğrulayıcı faktör analizi için örneklemi aynı jinekoloji kliniklerine yatan ve polikliniğine başvuran fakat farklı 229 kadın hasta oluşturmuştur. Test-tekrar test analizi ise 30 jinekolojik sorunlu kadın hasta ile yürütülmüştür. Veriler, bilgi formu ve taslak Jinekolojik Sorunlu Kadın Hastalarda Umut-Umutsuzluk Ölçeği ile toplanmıştır. Analizler sonucunda taslak ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0.82 dir. Temel bileşenler analizi için Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.89, Barlett testi X2=2929.616 (p0.05) dır. Bunun yanı sıra kadın hastalara göre ölçek toplam puan ortalaması 4.411±0.545'dir.
Özet (Çeviri)
Development of a Hope and Hopelessness Scale for Female Patients with Gynaecological Problems Identifying and evaluating the feelings of hope and hopelessness of female patients with gynaecological problems with valid and reliable tools is very important in coping with these problems. This study aims to develop a measurement tool to determine the level of hope and hopelessness of female patients with gynaecological problems. The study sample consisted of 300 female patients with gynaecological issues who were either hospitalized in the gynaecology clinics or attended the outpatient clinics of a university hospital in Trabzon for the principal component analysis. For the confirmatory factor analysis, the sample included 229 different female patients who were also hospitalized in the same gynaecology clinics or attended outpatient clinics. Test-retest analysis was conducted with 30 female patients with gynaecological problems. Data were collected using the information form and the draft Hope-Hopelessness Scale for Female Patients with Gynaecological Problems. As a result of the analyses, the content validity index of the draft scale was 0.82. Kaiser-Meyer-Olkin value for principal component analysis was 0.89, Barlett's test value was χ²=2929.616 (p0.05) for test-retest. In addition, the mean total score of the scale according to female patients was 4.411±0.545.