Three essays on economics of education
Eğitim ekonomisi üzerine üç makale
- Tez No: 906282
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, birbiriyle ilişkili üç farklı makaleden oluşmakta olup, Türkiye bağlamında eğitim ekonomisinin kritik yönlerine dair ampirik bulgular ve politika önerileri sunmaktadır. İlk makale, PISA 2018 verilerini kullanarak Türk ortaöğretim öğrencilerinin matematik, fen ve okuma alanlarındaki akademik başarılarını etkileyen faktörleri incelemektedir. İleri makine öğrenmesi yöntemlerini kullanarak, En Doğru Tahmin Modeli olarak Yükseltilmiş Regresyon Ağacı belirlenmiştir. Sonuçlar, genel ve mesleki orta eğitim programları arasındaki farkın öğrenci başarısındaki kritik rolünü vurgulamaktadır. Ayrıca, öğrenci düzeyi ve okul düzeyi faktörleri arasındaki etkileşim, tüm derslerdeki başarı için önemli bir belirleyici olarak öne çıkmakta olup, Türkiye'deki eğitim sonuçlarını iyileştirme konusunda önemli bulgular sunmaktadır. İkinci makale, Türkiye'de okul terki olgusunu ele almaktadır. Sağ Kalım Analizi kullanılarak, Türkiye'deki eğitim seviyeleri boyunca okul terk etme olaylarının zamanlaması incelenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verileri, özellikle ilkokuldan ortaöğretime geçişte, okul terk risklerinin arttığını göstermektedir. Çalışma, çocuk işçiliği, ebeveyn eğitimi, aile yapısı ve bölgesel farklılıklar gibi sosyo-ekonomik faktörlerin, özellikle Türkiye'nin doğu bölgelerinde, okul terk risklerini artırdığını tespit etmektedir. Bu bulgular, risk altındaki öğrencilere yönelik hedefe yönelik müdahalelerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Üçüncü makale, Türkiye'nin zorunlu eğitimi 8 yıldan 12 yıla çıkaran 2012 reformunun etkilerini incelemektedir. Regresyon Süreksizlik Tasarımı kullanılarak, reformun eğitim düzeyi ve işgücü piyasası sonuçları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Hanehalkı İşgücü Anketleri'nden (2013-2022) elde edilen veriler, reformun özellikle çalışan bireylerden oluşan örneklemde, eğitim süresi ve lise mezuniyet oranlarını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Ancak, üniversiteye erişim ve işgücü piyasası sonuçları, özellikle gelir açısından, karmaşık ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Reform, kadınlar için eğitim sonuçlarında daha fazla iyileşme sağlarken, istihdam ve işgücüne katılım üzerindeki etkisi sınırlı kalmış ve önemli cinsiyet farklılıkları ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, reformun uzun vadeli etkinliği ve politika üzerindeki etkilerine dair önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, composed of three distinct but interrelated essays, delves into critical aspects of the economics of education within the Turkish context, offering empirical insights and policy implications. The first essay examines factors influencing academic performance among Turkish secondary students in mathematics, science, and reading, using PISA 2018 data. Employing advanced machine learning, it identifies the Boosted Regression Tree as the most accurate predictive model. The results highlight the crucial role of high school program type—general versus vocational—in student achievement. Additionally, the interaction between student- level and school-level factors is emphasized as a key determinant of success across all subjects, providing insights for improving educational outcomes in Türkiye. The second essay addresses school dropout, a challenge to educational and social equity. Using Survival Analysis, it investigates the timing of dropout events across educational levels in Türkiye. Data from the Turkish Statistical Institute highlight increased dropout risks during transitions, particularly from primary to secondary education. The study identifies socio-economic factors—including child labor, parental education, family structure, and regional disparities—that heighten dropout risks, especially in eastern Türkiye. These insights underscore the need for targeted interventions to support at-risk students. The third essay examines the impact of Türkiye's 2012 reform extending compulsory education from 8 to 12 years. Utilizing a Regression Discontinuity Design, it evaluates the reform's effects on educational attainment and labor market outcomes. Data from the Household Labor Force Surveys (2013-2022) indicate that the reform significantly increased years of schooling and high school graduation rates, particularly among the sample consisting of employed individuals. However, its effects on university attainment and labor market outcomes, such as earnings, were mixed and varied by gender. While the reform benefited females more in educational outcomes, its impact on employment and labor force participation was limited, with notable gender disparities. These findings provide insights into the reform's long-term effectiveness and its implications for policy.