Impact of adopting international financial reporting standards: Evidence from Iraq
Uluslararası finansal raporlama standartlarının uygulamasının etkisi: Irak örneği
- Tez No: 906305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmada, uluslararası muhasebe standartlarının ve finansal rapor hazırlama süreçleri üzerindeki etkilerinin, özellikle kullanıcı ihtiyaçları ve beklentileri açısından kapsamlı bir şekilde anlaşılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Irak'ta faaliyet gösteren 38 şirket yöneticisine rastgele örneklem yöntemiyle IFRS Anketi ilişkisel tarama modeli kullanılarak uygulanmıştır. Araştırma bulguları, IFRS uyumlaştırmalarının şirketlerin kredi bulma olasılığını %56,6, kaynak sağlama olasılığını ise %54 oranında artırdığını göstermektedir. Çeşitli IFRS anket faktörleri arasında orta düzeyden düşük düzeye pozitif korelasyonlar saptanmış, bu durum IFRS uygulamaları arasındaki korelasyonun önemine işaret etmiş ve uyumlaştırma süreçlerinin sürekliliğinin önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgulara dayanarak, bu tür uygulamaların şirketler için bir zorunluluk haline geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Politika yapıcılar, denetçiler, uygulayıcılar ve tüm paydaşlar için IFRS uygulamalarının globalleşen piyasalarda yaygınlaştırılmasının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aimed to comprehensively understand the effects of international accounting standards on preparing financial reports, particularly from the perspective of user needs and interests. To this end, using a relational scanning model, the IFRS Survey was administered to managers of 38 randomly sampled companies operating in Iraq. The findings indicate that IFRS compliance has increased companies' probability of securing credit by 56.6% and enhanced resource acquisition by 54%. Furthermore, various IFRS survey factors were observed to have moderate to low positive correlations, underscoring the significance of continuity in harmonization processes due to correlations among IFRS practices. Based on these observations, it has been determined that such practices are necessary for companies. Policymakers, auditors, practitioners, and all stakeholders believe that the widespread implementation of IFRS practices is critical in the context of globalized markets.