Bir iletişim aracı olarak turizmde sürdürülebilirlik raporları
Sustainability reports in tourism as a communication tool
- Tez No: 906309
- Danışmanlar: PROF. DR. GİLMAN SENEM GENÇTÜRK HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunması, çevresel yansımaların en aza indirilmesi ve toplumsal refahın artırılması amacıyla, mevcut ihtiyaçların gelecek nesillerin ihtiyaçlarını tehlikeye atmadan karşılanmasını hedefleyen bir yaklaşımdır. Sürdürülebilir turizm, bu prensipleri turizm sektörüne uygulayarak, turizm faaliyetlerinin çevresel, ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlar. Bu yaklaşım, turistlerin çevreye olan olumsuz sonuçların en aza indirmeyi, yerel kültür ve toplulukları korumayı ve ekonomik faydaları adil bir şekilde dağıtmayı hedefler. Sürdürülebilir turizm; ekoturizm ve topluluk temelli turizm gibi alt dalları kapsar ve bu alanlarda bilinçli tüketici davranışlarının teşvik edilmesi önemlidir. Halkla ilişkiler, sürdürülebilirlik çabalarının güçlü bir şekilde iletilmesinde kritik bir rol oynar. Sürdürülebilirlik odaklı halkla ilişkiler, kuruluşların sürdürülebilir uygulamalarını, hedeflerini ve başarılarını paydaşlarına ve geniş kitlelere duyurmayı amaçlar. Bu hem kuruluşun itibarını artırır hem de çevresel ve toplumsal sorumluluk bilincinin yayılmasına katkıda bulunur. Sürdürülebilirlik halkla ilişkiler stratejileri; şeffaf iletişim, etkileşimli kampanyalar ve iş birlikleri gibi unsurları içerir. Bu stratejiler, işletmelerin sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen toplumsal fayda projeleri düzenlemesini ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık yaratmasını sağlar. Sürdürülebilirlik raporları, kuruluşların çevresel, sosyal ve yönetişim performanslarını belgeleyen ve paydaşlara aktaran önemli belgeler olarak öne çıkar. Bu raporlar, şirketlerin sürdürülebilirlik stratejilerini, belirledikleri hedefleri, kaydettikleri ilerlemeleri ve karşılaştıkları zorlukları detaylandırır. Çalışma kapsamında, belirlenen üç global otel zincirinin sürdürülebilirlik raporları betimleyici analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma, sürdürülebilirlik raporlarını ve bu raporların iletişim biçimi olarak ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is an approach that aims to meet current needs without compromising the ability of future generations to meet their own needs, focusing on the conservation of natural resources, minimizing environmental impacts, and enhancing social welfare. Sustainable tourism applies these principles to the tourism sector, aiming to ensure the environmental, economic, and social sustainability of tourism activities. This approach seeks to minimize the negative impacts of tourism on the environment, protect local cultures and communities, and distribute economic benefits fairly. Sustainable tourism includes subfields such as ecotourism and community-based tourism, and it is important to encourage conscious consumer behavior in these areas. Public relations play a critical role in effectively communicating sustainability efforts. Sustainability-focused public relations aim to share an organization's sustainable practices, goals, and achievements with stakeholders and the broader public. This not only enhances the organization's reputation but also contributes to the dissemination of environmental and social responsibility awareness. Sustainability public relations strategies include elements such as transparent communication, interactive campaigns, and partnerships. These strategies enable businesses to organize social benefit projects that support their sustainability goals and create awareness around sustainability issues. Sustainability reports stand out as essential documents that record and communicate an organization's environmental, social, and governance performance to stakeholders. These reports detail companies' sustainability strategies, the goals they set, the progress they have made, and the challenges they face. As part of this study, the sustainability reports of three global hotel chains were examined using descriptive content analysis. The research holistically addressed the sustainability reports and their communication strategies.