Girişimcilik fırsatları bakımından güllük mahallesinin (muğla-milas) mevcut durumunun tespiti üzerine bir araştırma
A research on determining the current situation of güllük neighborhood (Muğla-Milas) in terms of entrepreneurship opportunities
  1. Tez No: 859549
  2. Yazar: İSMAİL UMUT ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Turizm, Crafts, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Muğla İli Milas İlçesine bağlı bir mahalle olan Güllük'te sosyoekonomik gelişmenin sağlanmasında balıkçılık, turizm ve liman işletmeciliği sektörleri büyük pay sahibidir. Bu sektörler istihdam olanakları oluşturmak, bölgenin gelir düzeyini yükseltmek, altyapıya katkı sağlamak, başka girişimleri teşvik etmek gibi mahallenin ihtiyaç duyduğu konulara katkıda bulunmaktadır. Bu önem göz önünde bulundurulduğunda araştırmanın amacı; Güllük Mahallesinin turizm, liman işletmeciliği, balıkçılık ve el sanatları ve alım satım işiyle uğraşan bireysel girişimcilik alanlarındaki girişim faaliyetlerinin mevcut durumunun tespit edilmesi ve paydaş görüşleri ışığında sorun/ihtiyaç analizlerinin yapılarak potansiyel girişim fırsatlarının ortaya konmasıdır. Çalışma kapsamında birisi tüzel kişiliklere, diğeri bireylere olmak üzere açık uçlu sorulardan oluşan iki anket uygulanmıştır. Tüzel kişilikleri; turizm işletmeleri, balık üretim çiftliği, balık firması, kâr amacı gütmeyen kuruluş ve liman hizmetleri işletmesi oluşturmuştur. Bireysel anket ise yerel balıkçı ve el sanatları ve alım satım işiyle uğraşan bireysel girişimci olanlara uygulanmıştır. Toplam 45 katılımcıya anket uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre, sektörlerin en önemli sorunlarının turizmde ekonomik temelli sorunlar (enflasyon, pahalılık, maliyetler gibi) ve kalifiye personel sorunu; liman hizmetleri işletmesinde sürdürülebilirlik, artan ürün-hizmet ve işçilik maliyetleri ve yasal zorunluklar; yerel balıkçılıkta ekonomik temelli sorunlar (mazotun pahalı olması, balık satış fiyatının düşük olması gibi), avlanma sorunu (bilinçsiz, aşırı, yanlış) ve denetimsizlik ya da yetersiz denetim ve el sanatları ve alım satım işiyle uğraşan bireysel girişimcilikte ise yer (standın kurulduğu alan) sorunu olduğu tespit edilmiştir. Sektörlerin fırsat alanları değerlendirildiğinde turizm sektöründe yiyecek-içecek kültürünün gelişmesi, yiyecek-içecek sektörünün her kesimden ve her yaştan insana hitap etmesi, diğer insanlarla iletişim kurma ve etkileşime girme, yüksek kâr, yabancı dil kazanımı; yerel balıkçılıkta diğer insanlarla iletişim kurma ve etkileşime girme ve kazancın iyi olması; liman hizmetleri işletmeciliğinde ticari limanların artması, ülkemizin yer altı ve üstü kaynaklarının ihracı konusunda ilerleyen yıllarda talepte yaşanacak artış ve el sanatları ve alım satım işiyle uğraşan bireysel girişimcilikte ise diğer insanlarla bir araya gelme ve iletişim kurma, gözlem yeteneği kazandırma, hobi edinmek ve geçimini sağlamak yanıtları alınmıştır. Sektörlerin geleceğinin ne yöne evrileceği konusunda turizm sektöründen düşüşe geçecek, bu düzeyde gider ve büyüyecek yanıtlarının birbirine yakın olduğu görülmektedir. Liman işletmesi, balık firması ve kâr amacı gütmeyen kuruluş sektörleri için büyüyecek yanıtını vermiştir. Turizm, balık firması, kâr amacı gütmeyen kuruluş ve liman hizmetleri işletmesi bölgedeki kaynak sorunu olarak personel/işgücü konusunda ortak görüş sergilemiştir. Çevre kirliliği konusunda turizm işletmelerinin bazıları Güllük'te farklı sektörlerin kirliliğe sebep olduğunu ifade etmiştir. Kirliliğe neden olduğu belirtilen sektörler; yerel balıkçılar, liman, balık firmasıdır. Aynı bölgede birlikte faaliyet gösteren işletmelerin farklı sektörlerle çatışma ve/veya çakışma durumu yaşayıp yaşamadığı konusunda turizm sektörü yerel balıkçılık, balık çiftliği işletmesi, balık firmaları ve liman işletmeciliği ile çoğunlukla çatışma yaşadığı tespit edilmiştir. Kâr amacı gütmeyen kuruluş ise yerel balıkçılık ve turizm sektörünün aynı bölgeyi paylaşmaları halinde çatışma durumlarının yaşanabildiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The fishing, tourism and port management sectors play a major role in the socioeconomic development of Güllük, a neighborhood in Milas District of Muğla Province. These sectors contribute to the needs of the neighborhood, such as creating employment opportunities, raising the income level of the region, contributing to infrastructure, and encouraging other initiatives. Considering this importance, the aim of the research is to determine the current situation of entrepreneurial activities in the fields of tourism, port management, fishing and individual entrepreneurship engaged in handicrafts and trading in Güllük Neighborhood and to reveal potential entrepreneurial opportunities by making problem/needs analysis in the light of stakeholder opinions. Within the scope of the study, two questionnaires consisting of open-ended questions were applied, one to legal entites and the other to individuals. The legal entities were tourism businesses, fish farm, fish company, non-profit organization and port service business. The individual questionnaire was administered to local fishermen and individual entrepreneurs engaged in hadicrafts and trading. A total of 45 participants were surveyed. According to the results of the analysis, the mosr important problems of the sectors were found to be economic-based problems in tourism (such as inflation, expensiveness, costs) and the problem of qualified personnel; sustainability, increasing product-service and labor costs and legal obligations in port services business; economic-based problems (such as expensive diesel fuel, low fish sales price), fishing problem (unconscious, excessive, wrong) and lack of supervision or insufficient supervision in local fisheries and the problem of location (the area where the stand is established) in individual entrepreneurship engaged in handicrafts and trading. When the opportunity areas of the sectors are evaluated, the development of food and beverage culture, the fact that the food and beverage sector appeals to people from all walks of life and all ages, communication and interaction with other people, high profits, foreign language acquisition in tourism sector; communication and interaction with other people and good earnings in local fisheries; in port services management, the increase in commercial ports, the increase in demand in the coming years for the export of our country's underground and aboveground resources; and individual entrepreneurship engaged in handicrafts and trading, coming together and communicating with other people, gaining observation skills, acquiring a hobby and making a living. Regarding the future direction of the sectors, it is seen that the responses of the tourism sector that it will decline, will remain at this level and will grow are close to each other. Port management, fish company and non-profit organization responded that their sectors will grow. Tourism, fish companies, non-profit organization and port service businesses shared a common view on personnel/labor as a resource problem in the region. Regarding environmental pollution, some of the tourism enterprises stated that different sectors cause pollution in Güllük. The sectors stated to cause pollution are local fishermen, port, fish company. Regarding whether businesses operating together in the same region experience conflict and/or overlap with different sectors, it was found that the tourism sector mostly experienced conflict with local fisheries, fish farming, fish companies and port management. The non-profit organization, stated that conflict situations can occur when local fishing and tourism sectors share the same region.