Güneş enerjili sistemlerin performansının incelenmesi
Examining of performance characteristics of solar systems
  1. Tez No: 90631
  2. Yazar: PELİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞERİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET 'GÜNEŞ ENERJİLİ SİSTEMLERİN PERFORMANSININ İNCELENMESİ' Güneş enerjisinin dünyadaki uygulamaları; doğrudan ve dolaylı elektrik üretimi ve termal uygulamalar olmak üzere iki kola ayrılabilir. Termal uygulamalar güneş enerjisinden ısı elde etmek amacıyla kullanılan çeşitli teknolojilerdir. Bu uygulamaların çoğunda, kullanılan düzlemsel yüzeyli kollektörler ve verimleri önemli bir yer tutar. Özellikle gelişmiş ülkelerce, güneş enerjisi teknolojileri konusunda sürdürülen araştırma-geliştirme ve uygulama çalışmaları paralelinde bu çalışmada, düzlemsel yüzeyli güneş kollektörlerinin verim testlerine yer verilmiştir. Bu çerçevede, kabul edilen en son uluslararası standartlara göre verim testleri yapılarak, sistem boyutlandırması için gerekli parametreler çıkartılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'EXAMINING OF SOLAR ENERGY SYSTEM EFFICIENCY' Solar energy applications can be divided into two groups; direct or indirect electricity generation and thermal applications. Thermal applications are the various technologies used for obtaining heat from solar energy. Flat plate collectors are used to obtain heat from solar energy and hot water and their efficiencies take place an important position in most of these applications. The recent developments in the field of flat-plate solar collector testing are included in this study. Collector tests have been performed and relevant factors for system sizing have been obtained using the latest international standards. ^^annfmmTfiim