Köyceğiz Dalyanı'nda kefallerin (Liza aurata Risso, 1810 ve mugil cephalus Linnaeus, 1758) büyüme oran ve ilişkileri
Growth rate and growth relationships of the mullets (Lisa aurata Risso, 1810 and mugil cephalus LİNNAEUS, 1758) from Köyceğiz dalian
  1. Tez No: 90632
  2. Yazar: EKREM KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK K. ORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET KÖYCEĞİZ DALYANI'NDA KEFALLERİN (Liza aurata RISSO, 1810 ve Mugil cephalus LINNAEUS. 1758) BÜYÜME ORAN VE İLİŞKİLERİ Bu çalışmada, Mart 1994-Şubat 1995 tarihleri arasındaki dönemde Köyceğiz Dalyanı'nda yaşayan Liza aurata (RISSO, 1810) ve Mugil cephalus (LINNAEUS, 1758) türlerinin eşey oranlan, yaş kompozisyonları, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkisi ve kondisyon faktörü gibi büyüme oran ve ilişkileri saptanmıştır. Bu çalışmada yaş gruplarına göre ortalama total boy ve ağırlıklara bakılarak dişi bireylerin erkek bireylere nazaran boy ve ağırlıkça daha iyi büyüdükleri tesbit edilmiştir. Ayrıca boy-ağırlık arasındaki ilişkiyi gösteren katsayının (r) l'e yakın çıkması boy-ağırlık arasında iyi bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Yine kondisyon faktörü değerlerinin l'e yakın çıkması ortam ile Liza aurata (RISSO, 1810) ve Mugil cephalus (LINNAEUS, 1758) bireyleri arasında yeterli diyebileceğimiz bir beslenme dengesinin varlığını göstermektedir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY GROWTH RATE AND GROWTH RELATIONSHIPS OF THE MULLETS {Liza aıırata RISSO, 1810 and Mugil cephalus LINNAEUS, 1758) FROM KOYCEGIZ DALIAN In this study, which was carried out between March 1994 and February 1995, the age-length, the age-weight, the length-weight relationship, the age composition, the sex ratios, and the condition factors of Liza aurata (RISSO, 1810) and Mugil cephalus (LINNAEUS, 1758) in the Dalian of Köyceğiz were investigated. The female individuals showed a more rapid growth in length and in weight than male individuals. The factor (r) showed a value close to 1 indicating a fairly close relationship in the length-weight of these two species. The value of the found condition factors suggests a suitable relationship of feeding between the aquatic ecosystem of the Köyceğiz Dalian and Liza aurata (RISSO, 1810) and Mugil cephalus (LINNAEUS, 1758). IX