Bozulmuş alanların kentsel kullanım açısından değerlendirme olanakları (İstanbul Ağaçlı yöresi açık maden alanı örneği)
The Possibilities of evaluation derelict lands as urban land in İstanbul Ağaçlı open cast coal mining area
- Tez No: 90630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Bozulmuş Alanların Kentsel Kullanım Açısından Değerlendirme Olanakları (İstanbul Ağaçlı Yöresi Açık Maden Alanı Örneği) Bu çalışmada ; arazi bozulması, madencilik çalışmaları ve açık maden ocaklarının tanıtılması, bunların çevre üzerindeki etkileri, yemleme kavramı, ülkemizde, dünyada yenilemenin yasal boyutları, çevresel değerlendirme süreçleri, kentsel kullanımlaraı açıklanması, bozulmuş arazilerde alan kullanım olanaklarının belirlenmesinde kriteler dizinin oluşturulması, buna uygun alan kullanımlarının seçilmesi araştırılmıştır. Bu bağlamda endüstriyel faaliyetler sonucu bozulmuş arazilerin doğaya en verimli biçimde kazanadınlması amacıyla bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde arazi bozulması, nedenleri, yenilemesi, doğa onarımı tanımlanarak yemlemeye yönelik görüşler özetlenmiştir. Ayrıca, ülkemizde ve dünyada yemlemenin yasal, yönetsel durumu açıklanmaya çalışılmıştır. Alan kullanım kararlarının alınmasının çok boyutlu olarak değerlendirilmesi anlamında kentlerde insan kullanımlarına değinirken sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde bir bakış açısının gereği vurgulanmıştır. Bozulmuş alanlarda doğa onarımı ve yenilemenin gerekliliği günümüzde kaçınılmaz bir gerçektir. Buradan yola çıkarak, açık maden ocaklarında ne tür yenileme olanakları olabileceği, bunların hangisinin çevredeki kullanımlar ve diğer doğal ve kültürel veriler içinde bir uyum sağlayacağı ikinci bölümde belirtilmeye çalışılmıştır. Yasal yaptırımların gereği, önemi vurgulanarak, bu tip uygulamaların ülkemizde de yerleşmesi için çevresel politikalanmn gelişmesi gerekliliği açıklanmıştır. Ayrıca karmaşık bir problem olan alan kullanım kararının verilmesinde çok amaçlı yöntemlerin ve karar destek sistemlerinin kullanılması gerekliliği behrtilmiştir. Burada“Analitik Hiyerarşi Prosesi Yöntemi”, yöntemin uygulanmasında kullanılan“Expert Choice”programı tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde uygun alan kullanımının belirlenmesi problemi Analitik Hiyerarşi Prosesine göre formüle edilmiştir. Burada, doğal veriler, kültürel veriler ve bunların açılımları olan, Eğim (düz, az, orta, eğimli, çok), Bitki (Yan orman, Orman, Boş), Toprak (üst toprak, alt toprak), îklim (iklim tipi, Yağış, Sıcaklık, Rüzgar), Su (akarsu, gölet, deniz, hiç biri), Mükliyet (özel, kamu), Konum (yakın, uzak-yakın, uzak), Alan Kullanım (orman, rekreasyon, yerleşim, eğitim, sanayii-maden, ticaret), XIAlan büyüklüğü (5-10bin, 0-5000, >10bin), Ulaşım (normal, zor, kolay, önmeli değil), Nüfus (Yoğunluk, Birey sayısı, Değişim, Tarihçe) genel ve alt kriterler kullanılmıştır. Modelimizi oluştururken dikkate aldığımız bir konu, uygun alan kullanımının belirlenmesinde seçim yapacağımız kentsel kullammlarm fazla olmasıydı. Modelimizde,“orman-yaban hayatı”,“rekreasyon”,“turizim”,“orman-rekreasyon”,“kültür-sağlık”,“sanayi”,“ticaret”,“ulaşım”,“idari”,“yerleşim”,“rekreasyon- yerleşim”,“eğitim”,“orman-eğitim”,“orman-yerleşim”,“orman-ulaşım”kentsel kullanım olanaklarım ; oluşturduğumuz hiyerarşide alternatiflere yerleştirilseydi, her alternatif alan için tüm doğal ve kültürel kriterler, bunların alt kriterleri için çok sayıda ikili karşılaştırma yapmamız gerekecekti. Bu da modelin karmaşık olmasına neden olacaktı. Bu yüzden bu kullanımlar arasında örnek alanımız için uygun olan alan kullanım alternatifinin belirlenmesi amacıyla Expert Chocie'un“sıralama”olanağından yararlanılmıştır. İkili karşılaştırmalar ve sıralama yöntemi sonucunda alternatiflerin örnek alan verileri ile karşılaştırlmasıyla örnek alanımızın değeri 0.362 olarak çıkarken, kentsel kullanım alternatiflerinin değerleri de“orman ve yaban hayatı için 0.486”,“rekreasyon için 0.592”,“turizim için 0.910”,“orman ve rekreasyon için 0.542”,“kültür ve sağlık için 0.739”,“sanayi için 0.653”,“ticaret için 0.740”,“ulaşım için 0.633”,“idari için 0.669”,“yerleşim için 0.843”,“rekreasyon ve yerleşim için 0.705”,“eğitim için 0.696”,“orman ve eğitim için 0.906”,“orman ve yerleşim için 0.608”,“orman ve ulaşım için 0.761”olarak bulunmuştur. Bu sonuçlardan yola çıkarak alanm doğaya kazandırılarak orman rejimi içindeki yerini alması ve rekreatif kullanımlara olanak tanınması sonucu ; metropolitenin gelişme potansiyeli, bunun karşısında arazi varlığından kaynaklanan kısıtlar, kanunlar, nazım plan ilkelerinin hedefleri doğrultusunda en optimum geri kazanımı sağlayabilecektir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Possibilities of Evaluation Derelict Land as Urban Land In Istanbul Agacli Open Cast Coal Mining Area The aim of the present study was to describe land use alternatives available for the derelict land in urban area, to explain land dereliction, reclamation, open cast coal mining, reclamations acts from world, environmental effects of dereliction, environmental assessments process, to identify the sources and limitations of the land use alternatives, to develop series of criteria for the selection of the appropriate land use and to apply in the selection process. In the introduction section of study, the concept of derelict land and its causes, reclamation and nature conservation were defined; the opinions on reclamation were summarised. The multi dimensional mature of the land use decisions; user effects on urban land use were stressed in the concept of sustainable development. Istanbul is the largest city in Turkey and the industrial, commercial, and cultural centre of the country. About 30% of the country's industrial enterprises and more than 75% of privately owned industries are located there. City of Istanbul population is 14.9 % of the total population of Turkey. Because there has no new land for any purpose for the urban use, unlicensed construction that destroys every acre of green and open areas is become increasingly common in Istanbul. The need of new land is one of the main problems of Istanbul's urban planning. However, 25 km seashore of the European part of the Black Sea cost in Istanbul has coal mine deposit that lie almost 3-9 km wide. Since 1914, there has been ongoing mining at the area. For getting coal that lays under 60-100 meters down 1-2 million m3, soil has to excavate for each quarry. Because there is a large amount of soil transportation without any care, the geological structure is changed both at land and at sea. The absolute need of reclamation and nature restoration is an unchangeable truth. In this Research first of all, evaluation potential of derelict land in a large urban area like in Istanbul with very different options was tired to explain in a planning context. Whit this explanation in mind, the need of newly reconsidered nature conservation politics was pointed xinSelection of land use alternatives is a complex problem; its several objectives have to be considered simultaneously. Analytic Hierarchy Process (AHP), applied in the present study, was introduced which facilitates the solution of complex problem by dividing it to several steps as hierarchy of objectives, criteria, subcriteria and alternatives. To apply this process we used Expert Choice (Expert Choice for Windows Commercial Version 9.047U29) software. The problem of the selection of appropriate land use alternatives for Agach Open Cast Coal Mining Area is formulated according to the AHP. At the end of AHP, values of sample area and land use alternatives were determined. Those values were shown as follows; sample area (0.362), forest and wild life (0.486), recreation (0.592), tourism (0.910), forest and recreation (0.542), cultural and health facilities (0.739), industry (0.653), trade (0.740), transportation (0.633), management (0.669), settlement (0.843), recreation and settlement (0.705), educational facilities (0.906), forest and settlement (0.608), forest and transportation (0.761). From this valuation, the very close values to the sample area (0.362) are forest and wild life (0.486), forest and recreation (0.542), recreation (0.592). From those values it can be said that, open cast coal mining sample area should be considered as a forest and can be partly open to recreation, so that the derelict land could be recycled in a sustainable way of planning in Istanbul. I believe that with decision support systems in choosing land-use alternatives Geographical Information Systems (GIS) and Multi Criteria Decision-Making (MCDM) is a great tool. Because we are dealing with nature that has several different components, decision making is a hard very job. However, with GIS and MCDM together gather information on both graphical and visual and statistical platforms with computers, there is little portion of making an error on conclusion. XIV