6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi insanlar yerler ve çevreler öğrenme alanında sosyal bilgiler öğretmenlerinin karşılaştığı sorunların incelenmesi
6th grade Social Sciences course an investigation of the problems faced by social sciences teachers in the learning area of people, places and environments
  1. Tez No: 906327
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜRŞAT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde Sosyal Bilgiler birey ve toplumun her alanına eğilmiş bir öğrenme alanıdır. Bu bakımdan toplumların gösterdiği her tür teknolojik gelişme, kültürel farklılık, coğrafi şartlardaki değişkenler vb. sosyal bilgiler eğitiminin şeklini de değiştirmektedir. Ortaokullarda insanlar yerler ve çevreler öğrenme alanı kapsamında sosyal bilgiler öğretmenlerinin ders ve eğitimlerinde karşılarına çıkan problemler bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada alanında farklı mesleki deneyime sahip sosyal bilgiler öğretmenlerinin 6. sınıf insanlar yerler ve çevreler öğrenme alanında yaşadıkları sorunlar ve uyguladıkları çözümlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında çalışmada öncelikle sosyal bilimlerin tanımı yapılmıştır. Daha sonrasında sosyal bilgiler dersi amaçları, ders programı, sosyal bilgiler dersinde kullanılan farklı yaklaşımlar, öğrenme alanları şeklinde başlıklara ayrılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme yöntemi kullanılarak Afyon ilinde görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleri ile görüşme yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler kod ve temalara ayrılarak analiz edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretimi içerisinde bulunan insanlar yerler ve çevreler öğrenme alanının öğretimi sırasında etkisi bulunan faktörlerin ders adına ayrılmakta olan bütçenin düşüklüğü, ders içi materyallerim kullanım sıklığı, sık değişim gösteren ders saatleri ve müfredatından doğrusal olarak etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, Social Studies is a learning field that focuses on every aspect of the individual and society. In this respect, all kinds of technological developments, cultural differences, variables in geographical conditions, etc. demonstrated by societies. It also changes the form of social studies education. The problems encountered by social studies teachers in their lessons and training within the scope of the learning area of people, places and environments in secondary schools constitute the subject of this study. In this study, it was aimed to identify the problems experienced by social studies teachers with different professional experience in the field of 6th grade people, places and environments learning and the solutions they implemented. Within the scope of this purpose, first of all, the definition of social sciences was made in the study. Afterwards, the aims of the social studies course, the curriculum, the different approaches used in the social studies course, and the learning areas were examined in detail. In the study, social studies teachers working in Afyon were interviewed using the interview method, which is one of the qualitative research methods. The data obtained from the research were analyzed by dividing into codes and themes. It has been observed that the factors that affect the teaching of social studies, people, places and environments, the learning area, are linearly affected by the low budget allocated for the course, the frequency of use of in-course materials, frequently changing course hours and curriculum.