Çocuklar için felsefe eğitiminin (P4C) ortaokul öğrencilerinin eleştirel okuma becerilerine etkisi
The effect of philosophy education with children (P4C) on the critical reading skills of secondary school students
  1. Tez No: 906339
  2. Yazar: GAMZE ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KANIK UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Çocuklar İçin Felsefe (P4C) eğitiminin, ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma becerileri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden eşitlenmemiş gruplar ön test- son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Katılımcılar, Marmara bölgesinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim gören 33 altıncı sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma, 12 haftalık bir süreçte tamamlanmış olup, bu süre zarfında deney grubundaki öğrencilere Çocuklar İçin Felsefe eğitimi verilmiştir. Verilerin toplanmasında, eleştirel okuma becerilerini ölçmeyi amaçlayan“Eleştirel Okuma Değerlendirme Paketi”kullanılmış ve değerlendirmeler, bu paket içerisindeki dereceli puanlama anahtarına göre yapılmıştır. Elde edilen veriler, bağımsız örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, çocuklar için felsefe eğitiminin altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma becerilerini anlamlı düzeyde geliştirdiğini göstermektedir. Bilgilendirici ve öyküleyici metinler ayrı ayrı incelendiğinde de çocuklar için felsefe eğitiminin eleştirel okuma becerileri üzerinde olumlu etkiler sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, P4C'nin öğrencilerin eleştirel okuma becerilerini artırmada etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda, P4C eğitiminin eleştirel okuma dışında eleştirel dinleme üzerindeki etkisinin de araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of Philosophy for Children (P4C) education on the critical reading skills of sixth grade middle school students. In the study, an unequal groups pretest-posttest quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was used. The participants consisted of 33 sixth grade students studying in a public school in the Marmara region. The research was completed in a 12-week period, during which time the students in the experimental group received Philosophy for Children education. The“Critical Reading Assessment Package”, which aims to measure critical reading skills, was used in data collection and the evaluations were made according to the graded scoring key in this package. The obtained data were analyzed with an independent sample t-test. The analysis results show that philosophy education for children significantly improves the critical reading skills of sixth grade students. When the informative and narrative texts were examined separately, it was concluded that philosophy education for children has positive effects on critical reading skills. These results reveal that P4C is an effective method in increasing the critical reading skills of students. In line with these results, it is recommended that the effect of P4C training on critical listening be investigated in addition to critical reading.