Halka açık firmalarda yönetim kurulu yapısının firma performansına etkisi
The effect of board structure on financial performance in puclicly traded companies
- Tez No: 906338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NASİH TAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kurumsal Yönetim firmaların finansal performansı üzerinde önemli etkisi olan bir kavramdır. Yönetim kurulu yapısının finansal performans üzerindeki etkisi, literatürde önemli bir inceleme alanı olmuştur. Tez araştırmasının amacı 2023 yılının son çeyreğinde BİST-100 endeksinde yer alan firmaların yönetim kurullarının finansal performans üzerindeki etkisini ölçmektir. Çalışmanın örneklemini oluşturan 100 firmaya ilişkin 2019-2023 yılları arasındaki yönetim kurulu ve finansal performans bilgilerine panel veri analizi uygulanmıştır. Regresyon modellerinde bağımlı değişken olarak firmaların aktif karlılık oranı; bağımsız değişken olarak yönetim kurulu başkanının sermayedeki payı, yönetim kurulu başkanı ve başkan vekilinin toplam kıdemi, yönetim kurulundaki toplam kadın üye sayısı, bağımsız üye oranı, icrada görevli üye oranı ve yönetim kurulu tarafından kurulan komite sayısı kullanılmıştır. Ayrıca yönetim kurulu tarafından oluşturulan komite özellikleri incelenmiş, aktif karlılık ve komitelerin aktiflik düzeyi arasındaki ilişkiler test edilmiştir. Çalışma daha derinleştirilerek, bağımsız değişkenler arasındaki etkileşim etkilerinin incelenmesi tezin özgünlüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate Governance has a vital effect on firms' financial performance. An extensive body of research has been conducted concerning the effect of board structure on financial performance. The purpose of the thesis is to measure the effect of boards on the financial performance of BİST-100 firms. Panel data analysis has been applied to the data of boards and financial performance of 100 firms traded in BİST-100 index between 2019-2023. The dependent variable in the regression model is ROA (Return on Assets); the independent variables are the share of the head of the board, tenure of the head of the board and the assistant head of the board, total number of women directors in the board, ratio of independent board members, executive members in the board and the number and the characteristics of commitees formed by the board. Additionally, the relationship between ROA and performance of the commitees is tested. The investigation of the interaction effects among the independent variables attest to the originality of the thesis.