Kriz erken uyarı sistemleri: Ülke deneyimleri
Crisis early warning systems: Countries practice
  1. Tez No: 906345
  2. Yazar: VAHAP TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BARIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde 1980'lerle birlikte dışa açılma sürecinin hızlanması, finansal piyasalarda serbestleşmeyi artırmış, uluslararası piyasalarda uluslararası sermaye hareketlerini artırmıştır. Diğer yandan finansal krizleri açıklamak üzere geliştirilen birinci, ikinci ve üçüncü nesil kriz teorileri 2008 krizini açıklamakta yetersiz kalmış ve 2008 krizi dünyada önemli bir ekonomik tahribat yaratmıştır. 1980 sonrası yaşanan krizler ve 2008 krizinin de yarattığı ağır tahribat krizlerin önceden tahmin edilebilirliğini gündeme getirmiştir. Kriz tahminlerine ilişkin ilk modeller, kriz göstergelerinin belirli bir eşik seviyeyi aşıp aşmadığına odaklanırken, ekonometrik modellerin de dahil olmasıyla doğrusal ve doğrusal olmayan modeller geliştirilmiştir. Panel Logit modeller, tahminleme kapsamda birikimli dağılım fonksiyonu kullanarak bağımlı değişkenin belirli bir değer alması olasılığını hesaplamaktadır. Çalışma 2005-2021 yıllarını kapsayan dönemde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan ülkelerden yola çıkarak krizler için öncü göstergelerin anlamlılığını test etmektedir. Model sonuçlarında cari dengenin rezervlere oranı, finansal dengenin rezervlere oranı, GSYH ve rezervlerin para arzına oranı istatistik olarak anlamlı bulunurken enflasyon, ihracat / GSYH ve ithalat / GSYH göstergeleri istatistik olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The acceleration of the foreign expansion process in emerging countries in 1980s led to liberalisation in financial markets and rapid and high levels of money inflow and outflow. On the other hand, First, Second and Third Generations Crisis Models were insufficient to explain Global Financial Crisis 2008. 2008 Crisis, created an important economic destruction. Another topic that has been disrupted by the post-1980 crises and the Global Financial Crisis 2008 is the questioning of the predictability of crises. While the first models focused on the whether crisis indicators exceed a certain threshold level, linear and non-linear models were developed with the inclusion of econometric models. In this context Panel Logit Models calculate the probability of the dependent variable taking a certain value by using cumulative distribution function. This Thesis tests the significance of leading indicators for crises, based on the countries in the developing countries category of International Monetary Fund (IMF) fort the period covering the years 2005-2021. According to model results, ratio of current balance to international reserves, ratio of financial balance to reserves, GDP growth and ratio of reserves to money supply were found to be statistically significant, while inflation, ratio of export to GDP and ratio of import to GDP were found statistically insignificant