Dijital dönüşümde yeni nesil uygulama; e-dönüşüm: Çorum ili meslek mensuplarına yönelik bir uygulama
New generation application in digital transformation; an application: For professional members of e-transformation in Çorum province
- Tez No: 906346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT SAVSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik değişimler her alanda olduğu gibi muhasebe alanındada kendini göstermektedir. Yaşanan bu değişime uyum sağlamak için muhasebe meslek mensupları ve birçok kamu kuruluşu köklü dönüşümlere gitmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu değişim ile muhasebe alanında kâğıt ortamında düzenlenen ticari belgeler, dijital ortamda elektronik olarak düzenlenmeye başlamıştır. İşlemlerin elektronik ortama aktarılmasıyla birlikte muhasebe meslek mensuplarının da iş ve işlemleri yapış şekillerini değiştirmesi zorunluluk haline gelmiştir. Muhasebe bilgilerinin elektronik ortamda kayıt altına alınmasıyla birlikte bilgiye istenildiği zamanda, daha hızlı ve seri ulaşım sağlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Çorum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ÇSMMMO)'na kayıtlı muhasebe meslek mensuplarının e-Dönüşüme ait görüş ve algılarının belirlenlenmesidir. Bu kapsamda ÇSMMMO'na kayıtlı muhasebe meslek mensuplarına yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın anket kısmında muhasebe meslek mensuplarının e-Dönüşüme ilişkin algı düzeyleri, görüşleri ve karşılaşmış oldukları zorluklar hakkında sorular yöneltilmiş ve elde edilen veriler SPSS 22 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre muhasebe meslek mensuplarının demografik özellikleri ile e-Dönüşüme yönelik algı düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Anahtar Kavramlar: Dijital, Dijital Dönüşüm, e-Dönüşüm
Özet (Çeviri)
Today's technological changes are evident in the field of accounting as well as in every field. In order to adapt to this change, accounting professionals and many public institutions have had to undergo radical transformations. With this change, commercial documents prepared on paper in the field of accounting have started to be prepared electronically in the digital environment. With the transfer of transactions to the electronic environment, it has become necessary for professional accountants to change the way they do business and transactions. By recording accounting information electronically, faster and quicker access to information is provided whenever required. The aim of this study is to determine the opinions and perceptions of professional accountants registered to Çorum Chamber of Independent Accountants and Financial Advisors (ÇSMMMO) regarding e-Transformation. In this context, a survey was conducted for professional accountants registered with ÇSMMMO. In the survey part of the study, questions were asked about professional accountants' perception levels, opinions and difficulties they encountered regarding e-Transformation, and the obtained data was analyzed through the SPSS 22 program. According to the analysis results, no significant difference was found between the demographic characteristics of professional accountants and their perception levels towards e-Transformation. KeyTerms: Digital, Digital Transformation, e-Tansformation