Evli bireylerde benliğin ayrımlaşması ile çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between differentiation of self and conflict resolution styles in married couples
- Tez No: 906354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Evlilikte yaşanan çatışmalar; eşler arasındaki beklentilerin diğerine iletilmesi, rollerin müzakere edilmesi, mali işlerin yönetilmesi ve kişilik uyumu gibi konulardaki farklılıkların tetiklediği bir çatışma durumu olarak tanımlamıştır (Mackey ve diğerleri, 2000). Benliğin ayrımlaşması kavramı ise, bireyin duygusal olgunluğa erişmesi ve yetişkin ilişkilerine hazır olmak için köken ailesinden duygusal ve entelektüel olarak ayrıldığı süreç olarak tanımlanmaktadır (Bowen, 1978). Bu çalışmada amaç, çatışma çözme stilleri ve benliğin ayrımlaşmasının sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği ve evli bireylerde benliğin ayrımlaşması ile çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda araştırmada İstanbul ilinde yaşayan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 330 (166 erkek, 164 kadın) evli bireyden veri elde edilmiştir. Veriler yapılan çalışmanın amacına uygun olarak uzman görüşleri de alınarak araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu ve ben pozisyonu, duygusal kopma, duygusal tepkisellik, başkalarına bağımlılık olmak üzere dört alt boyuttan oluşan“Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği (BAÖ)”ile aktif çatışma çözme stilleri, pasif çatışma çözme stilleri, yıkıcı çatışma çözme stilleri olmak üzere üç alt boyuttan oluşan“Çatışma Çözme Stilleri Envanteri (ÇÇS-E)”kullanılarak gönüllülük esasına göre toplanmıştır. Araştırma kapsamında benliğin ayrımlaşması ve çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Buna göre bireylerin benliğin ayrımlaşma düzeyleri arttıkça aktif (olumlu) çatışma stillerini kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Conflicts in marriage are defined as a conflict situation triggered by differences between spouses in communicating expectations to the other, negotiating roles, managing financial affairs and personality compatibility (Mackey et al., 2000). The concept of differentiation of self is defined as the process in which an individual separates emotionally and intellectually from his/her family of origin in order to reach emotional maturity and to be ready for adult relationships (Bowen, 1978). The aim of this study is to examine whether conflict resolution styles and dissociation of self differ according to socio-demographic variables and the relationship between dissociation of self and conflict resolution styles in married individuals. In this context, data were obtained from 330 (166 male, 164 female) married individuals living in Istanbul and participating in the study voluntarily. The data were collected on a voluntary basis by using the Demographic Information Form created by the researcher by taking expert opinions in accordance with the purpose of the study and the 'Differentiation of Self Scale (DSS)' consisting of four sub-dimensions: self-position, emotional detachment, emotional reactivity, and dependence on others, and the 'Conflict Resolution Styles Inventory (CRS-I)' consisting of three sub-dimensions: active conflict resolution styles, passive conflict resolution styles, and destructive conflict resolution styles. Within the scope of the research, the relationships between self-differentiation and conflict resolution styles were analysed. Accordingly, it was observed that individuals used active (positive) conflict styles as the level of self-differentiation increased.