Orta yetişkinlik döneminde olan evli çiftlerin evlilik doyumu ve aile işlevsellikleriyle iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between married couples' married satisfaction, family functioning and job satisfaction in middle adulthood
  1. Tez No: 906356
  2. Yazar: BEGÜM ALPER YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, orta yetişkinlik dönemindeki evli çiftlerin evlilik doyumları ile aile işlevsellikleri ve iş doyumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kriterlerine uyan kimselerden olan katılımcılar, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve gönüllü katılım koşulu ile araştırmaya katılımı kabul eden 237 kişi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların cinsiyet dağılımları 162'si kadın, 75'i erkek şeklinde olup 149'u 35-44 yaş grubunda, 88'i 45-55 yaş olan kimselerdir. Ayrıca 95'i 1-10 yıldır evli olduğunu, 86'sı 11-20 yıldır evli olduğunu ve 56'sı da 21 yıl ve üzeri süredir evli olduğunu belirtmişlerdir. Yapılan analizler neticesinde elde edilen bulgulardan hareketle, katılımcıların cinsiyetine göre evlilik doyumu, aile işlevselliği ve iş doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öte yandan yaşa bağlı olarak evlilik doyumu ve iş doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Ancak, yaş grupları arasında aile işlevselliği açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Evlilik süresine göre evlilik doyumu ve iş doyumu istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterirken, aile işlevselliği açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bunlarla birlikte eğitim düzeyine bağlı olarak aile işlevselliğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ancak, evlilik doyumu ve iş doyumu açısından eğitim düzeyine bağlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Çalışılan sektörün evlilik doyumu, aile işlevselliği ve iş doyumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan gelir durumunun evlilik doyumu, aile işlevselliği ve iş doyumu üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır.Bu bulgular, evlilik doyumu ve iş doyumunun yaş, evlilik süresi gibi bazı demografik faktörlerden etkilendiğini, ancak cinsiyet, çalışılan sektör ve gelir durumunun bu değişkenler üzerinde belirleyici olmadığını ortaya koymaktadır. Aile işlevselliği ise daha çok eğitim düzeyi ile anlamlı farklılık gösterirken, diğer değişkenlerle ilişkisiz görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between marital satisfaction, family functionality, and job satisfaction of married couples in middle adulthood. The study was conducted using the relational screening method, which is one of the quantitative research methods. Participants who met the research criteria were selected using the convenience sampling method, and the study was conducted with 237 people who accepted to participate in the study on a voluntary basis. The gender distribution of the participants was 162 female, 75 male. Based on the findings obtained as a result of the analyses, no statistically significant difference was found between marital satisfaction, family functionality, and job satisfaction according to the gender of the participants. On the other hand, a statistically significant difference was found between marital satisfaction and job satisfaction depending on age. However, no significant difference was found between age groups in terms of family functionality. While marital satisfaction and job satisfaction showed a statistically significant difference according to the duration of marriage, no significant difference was found in terms of family functionality. In addition, a statistically significant difference was found in family functionality depending on the level of education. However, no difference was observed in terms of marital satisfaction and job satisfaction depending on the level of education. It was determined that the sector of employment did not create a statistically significant difference on marital satisfaction, family functionality and job satisfaction. On the other hand, it was concluded that income status did not create a significant difference on marital satisfaction, family functionality and job satisfaction. These findings reveal that marital satisfaction and job satisfaction are affected by some demographic factors such as age and duration of marriage, but gender, sector of employment and income status are not determinants on these variables. Family functionality, on the other hand, shows a significant difference mostly with the level of education and seems to be unrelated to other variables.