The predictive role of relationship maintenance behaviors, irrational relationship beliefs, emotion regulation strategies in long-distance relationship satisfaction
Uzak mesafe ilişkisi olan çiftlerin ilişki sürdürme davranışları, akılcı olmayan ilişki inançları ve duygu düzenleme stratejilerinin ilişki doyumu üzerindeki yordayıcı rolü
- Tez No: 956464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BARUTÇU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilişki sürdürme davranışları, akılcı olmayan ilişki inançları ve duygu düzenlemede yeniden değerlendirme ve bastırmanın uzak mesafe ilişki doyumu üzerindeki yordayıcı rollerini incelemektedir. Bu ilişkisel çalışmada, son iki yıl içinde en az altı ay süren bir uzak mesafe ilişkisi yaşamış 308 (216 kadın, 91 erkek ve 1 non-binary) evli olmayan, beliren yetişkinlik dönemindeki katılımcılardan oluşan örneklem, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Veriler demografik bilgi formu, İlişki Değerlendirme Ölçeği, İlişki Sürdürme Davranışları Ölçeği, İlişki İnanç Envanteri ve Duygu Düzenleme Anketi ile toplanmıştır. Verileri analiz etmek için hiyerarşik çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, ilişki sürdürme davranışları, akılcı olmayan ilişki inançları ve duygu düzenlemede yeniden değerlendirme stratejisinin anlamlı olduğunu, ancak bastırmanın uzak mesafe ilişki doyumunun anlamlı olmayan bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Son model, uzak mesafe ilişki doyumundaki varyansın %23.5'ünü açıklamıştır. İlişki sürdürme davranışları, akılcı olmayan ilişki inançları ve yeniden değerlendirmenin kısmi varyansları sırasıyla %15.1, %4.5 ve %1.8 olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları ve çıkarımlarının yanı sıra gelecekteki çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the predictor roles of relationship maintenance behaviors, irrational relationship beliefs, and reappraisal and suppression strategies of emotion regulation on long-distance relationship satisfaction. In this correlational study, the sample, including 308 (216 female, 91 male, and 1 non-binary) emerging adults who have experienced at least one non-married long-distance relationship lasting a minimum of six months in the last two years, was selected by using convenience sampling. The data were collected by the demographic information form, the Relationship Assessment Scale, the Relationship Maintenance Behaviors Measurement, the Relationship Belief Inventory, and the Emotional Regulation Questionnaire. Hierarchical multiple regression analysis was conducted to analyze the data. The findings demonstrated that relationship maintenance behaviors, irrational relationship beliefs, and reappraisal strategy of emotion regulation were significant but suppression was insignificant predictor of long-distance relationship satisfaction. The last model explained 23.5% of the variance in long-distance relationship satisfaction. Semi-partial variances of relationship maintenance behaviors, irrational relationship beliefs, and reappraisal were found as 15.1%, 4.5%, and 1.8%, respectively. The results and implications of the study, as well as recommendations for future studies were discussed.