Yetişkin bireylerde erteleme davranışı ile psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between procrastination behavior with psychological well-being and life satisfaction in adult individuals
  1. Tez No: 906357
  2. Yazar: BÜŞRA KURT AKSÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin erteleme davranışlarının psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini Türkiye sınırları içinde yaşayan 158' i kadın ve 51' i erkek olmak üzere 18-65 yaş arası toplamda 209 kişi oluşturmuştur. Çalışmada kişisel bilgileri elde etmek için katılımcılara 'Demografik Bilgi Formu', 'Genel Erteleme Ölçeği', 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' ve 'Yaşam Doyumu Ölçeği' uygulanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics (Statistical Package for the Social Science) paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, bağımsız örneklemler T testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda genel erteleme davranışı ile cinsiyet, medeni durum ve çalışma durumu arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Yaşam doyumu ile medeni durum ve ekonomik durum arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Evli bireyler bekarlara göre daha fazla puan alırken, yüksek ekonomik düzeye sahip bireyler orta ve düşük ekonomik düzeye sahip bireylerden daha fazla puan almıştır. Uygulanan korelasyon sonucunda psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine the relationship between adults procrastination behavior with psychological well-being and life satisfaction. The sample of the study consists of 209 adults aged between 18-65, 158 women and 51 men living in Turkey. In the study, 'Demographic Information Form', 'General Procrastination Scale', 'Psychological Well-Being Scale', and 'Life Satisfaction Scale' were applied to obtain personal information from the participants. The collected data was analyzed with the IBM SPSS Statistics (Statistical Package for the Social Science) package program. Independent samples T test, one-way ANOVA and Pearson Correlations analysis tecniques were used to analyze the data. As a result of the study, a significant difference was found between general procrastination behavior with gender, marital status and employment status. A significant relationship was found between life satisfaction with marital status and economic status. It was determined that married individuals received higher scores than single individuals, the individuals with high economic status received higher scores than individuals with medium and low economic status. As a result of applied correlation, a moderately positive and significant relationship was found between psychological well-being and life satisfaction.