Örgütlerde psikolojik sermaye ve aidiyet
- Tez No: 906376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KURTULUŞ ANARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pozitif psikolojik sermaye, kişilerin olumsuz durumlara odaklanmalarından kaçınıp, onların pozitif sermayelerini devreye sokmayı amaçlamakta olan bir yaklaşım olarak ifade edilmektedir. Bu araştırmada, örgütlerde çalışan kişilerin örgütsel bağlılıkları, psikolojik sermaye ve aidiyet duyguları arasında bulunan ilişkiyi incelemek amaç olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, konu ile ilişkili literatür içerisinde daha öncesinde gerçekleştirilmiş olan araştırma ve çalışmalara göz atılmıştır. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda konu ile ilgili olan konu başlıklarına araştırma içerisinde yer verilmiştir. Bu araştırma, örgütlerde çalışan kişilerin örgütsel bağlılık düzeyleri ve pozitif psikolojik sermayeleri ile aidiyet duyguları arasında bulunan ilişkinin net bir şekilde anlaşılması ve konu ile alakalı gelecekte yapılacak olan çalışma ve araştırmalara örnek oluşturması açısından önem arz etmektedir. Araştırma sonucunda, örgütlerde çalışan kişilerin örgütsel bağlılık düzeyleriyle psikolojik sermayeleri ve aidiyet duyguları arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Positive psychological capital is an approach that is expressed as an approach that aims to activate people's positive capital rather than focusing on negative situations. In this research, the aim was determined to examine the relationship between organizational Deciency, psychological capital and belonging feelings of people working in organizations. For this purpose, previous research and studies included in the literature related to the subject have been reviewed. As a result of the literature review conducted, the topics related to the subject were included in the research. This research is of great importance in terms of a clear understanding of the relationship between the organizational commitment levels and positive psychological capital of people working in organizations and their feelings of belonging, and setting an example for future studies and research related to this topic Dec. As a result of the research, it has been found that there is a positive relationship between the organizational commitment levels of people working in organizations, their psychological capital and their feelings of belonging. Dec.