Ailelerin sosyo-ekonomik durumlarının, eğitim düzeylerinin ve sosyal yaşam tatminlerinin, okul öncesi eğitim alan çocuklardaki medya kullanımına etkisi: Tekirdağ ili Şehit Öğretmen Neşe Alten Anaokulu öğrencileri örneklemi
  1. Tez No: 906377
  2. Yazar: BERRE ÇAKIRLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, ailelerin sosyo-ekonomik durumunun, eğitim düzeyinin ve sosyal yaşam tatmininin, okul öncesine devam eden çocuklardaki medya kullanımına etkisini anlamak amacıyla yapılmaktadır. Elde edilecek bulgular, çocukların medya kullanımını etkileyen faktörleri daha iyi anlamamıza ve ebeveynlere çocuklarının medya kullanımı konusunda rehberlik etmek için bilimsel temelli stratejiler geliştirmemize yardımcı olacaktır. Bu araştırma, evren olarak Tekirdağ ili Şehit Öğretmen Neşe Alten Anaokuluna devam eden öğrencilerin ebeveynleri ile yapılan mülakatlar doğrultusunda yorumlanmaya çalışılacaktır. Bu görüşmelerde ailelerin medya kullanımının çocuklar üzerindeki etkisi ile ilgili bilgi seviyelerinin ve algılarının değerlendirilmesine yöneliktir. Çalışmada yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılacak olup,yapılan araştırma sonucunda temin edilen bilgiler doğrultusunda görüşülen 20 ebeveynile okul öncesi çocuklarda medya kullanım sıklıkları, hangi koşullarda izin verildiği, önlem almak için ebeveynlerin uyguladığı bir yöntemin olup olmadığı, eşlerin bu konuda tutarlı olup olmadığı ve çocukları ne şekilde yönlendirdiklerine ilişkin bilgiler temin edilmeye çalışılacaktır. Demografik özelliklerin okul öncesi çocuklarda medya kullanımınınyansıma ve değişkenliklerinin nasıl olduğuna ilişkin gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the impact of socio-economicstatus, educationallevel and social life satisfaction of families on mediauseamongpreschoolchildren. The findings will help us betterunderstand the factorsaffectingchildren'smediause and developscience-basedstrategies to guideparents on their children'smediause. This research will be interpreted in linewith the interviewsconductedwith the parents of the studentsattending Şehit Öğretmen Neşe Alten Kindergarten in Tekirdağ province. Theseinterviewsareaimed at evaluating the level of knowledge and perceptions of families about the impact of mediause on children. In the study, semi-structuredinterview method will be used, and in linewith the information obtained as a result of the research, information will be obtained from the 20 parents interviewed about the frequency of mediause in preschoolchildren, underwhatconditions it is allowed, whetherthere is a method applied by parents to takeprecautions, whetherspousesareconsistent in this regard and how they guidechildren. It will be observed how demographiccharacteristicsarereflected and varied in mediause in preschoolchildren.