Klinik hemşirelerinde ebeveynlik stresi ve iş-aile ve yaşam dengesinin incelenmesi
Examination of parental stress and work-life balance of clinical nurses
- Tez No: 906386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KURTULUŞ ANARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma klinik hemşirelerinde ebeveynlik stresi ile iş, aile, yaşam dengesi ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla planlanmıştır. 2023 yılında, İstanbul Sultanbeyli Devlet Hastanesinde çalışmakta olan ve gönüllü olarak evli ve çocuklu, 111 hemşirenin katılımı ile gerçekleşmiş olup, veriler Kişisel Bilgi Formu, Klinik Hemşireler İçin Ebeveynlik Stres Ölçeği, İş-Aile, Yaşam Dengesi Ölçeği kullanılarak SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Hemşireler sağlık alanında iş yükleri en fazla olan meslek gruplarından biridir. Stresli şartlara ve çok yoğun çalışma şartlarıyla karşı karşıya kalan hemşirelerin, aile yaşamının işe ortamına aktarılmaması ve iş ortamının verdiği gerginliğin de aileye yansıtılmaması için çalışanların iş yükü ile denge sağlanmalı, yoğun iş yükünün önüne geçilmeli ve işte yaşadıkları stres faktörleri belirlenip bu faktörleri azaltıcı düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Bu çalışma klinik hemşirelerinin yaşadıkları ebeveynlik stresi ve bu stresi artıran faktörleri belirlemek, aynı zamanda iş hayatı ile aile hayatı arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak ebeveynlik stres faktörlerini azaltmak amacı ile ilgili yapılacak çalışmalara yol gösterici olması yönüyle önemlidir. Çalışma sonucuna göre; ebeveynlik stresi ölçeğinin toplam puanının ortalaması 10.98±2.77 dir. İş, aile, yaşam dengesi ölçeği toplam puan ortalaması ise 55.47±7.52 puan olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine parenting stress, work, family, life balance and related factors in clinical nurses. It was carried out in 2023 with the participation of 111 nurses who were married and had children and were working voluntarily at Istanbul Sultanbeyli State Hospital, and the data were analyzed with the SPSS 26 program using the Personal Information Form, Parenting Stress Scale for Clinical Nurses, Work-Family, Life Balance Scale. Nurses are one of the professional groups with the highest workload in the healthcare field. In order for nurses who face stressful and very busy working conditions not to transfer their family life to the work environment and to prevent the tension of the work environment from being reflected on the family, the workload of the employees should be balanced, intense workload should be prevented, and the stress factors they experience at work should be determined and arrangements should be made to reduce these factors. This study is important in terms of determining the parenting stress experienced by clinical nurses and the factors that increase this stress, and also guiding future studies to reduce parenting stress factors by revealing the relationship between work life and family life. According to the study results; The average of the total score of the parenting stress scale is 10.98±2.77. The total score average of the work, family, life balance scale was determined as 55.47±7.52 points.