Okul öncesi dönem çocuğu olan hemşirelerin ebeveynlik stresi ve çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between parenting stress and child-rearing attitudes of nurses with preschool children
- Tez No: 919929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU SARIALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma, okul öncesi dönemde çocuğu olan hemşirelerin ebeveynlik stresi ve çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan araştırma, Kasım 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini belirtilen hastanede çalışan okul öncesi dönemde çocuğu olan hemşireler oluşturmuştur. Örnekleme yöntemine gidilmeyip 116 hemşire ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Klinik Hemşireleri için Ebeveynlik Stres Ölçeği (KHESÖ)”ve“Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Araştırmada KHESÖ toplam puan ortalaması 11.18±1.76, psikolojik yük alt boyut puan ortalaması 2.29±0.73, fiziksel ve zihinsel yorgunluk alt boyutu puan ortalaması 2.41±0.75, vardiya alt boyutu puan ortalaması 3.12±0.70 ve çalışma ortamı alt boyutu puan ortalaması 3.34±0.65 olarak belirlenmiştir. ABTÖ demokratik tutum alt boyut puan ortalaması 62.43±7.71, baskıcı ve otoriter tutum alt boyut puan ortalaması 36.87±4.29 ve aşırı hoşgörülü tutum alt boyut puan ortalaması 27.33±4.85 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the relationship between parenting stress and child rearing attitudes of nurses with preschool children. Material and method: The descriptive study was conducted in Adana City Hospital between November 2023 and December 2024. The population of the study consisted of nurses with preschool children working in the hospital. No sampling method was used and the study was completed with 116 nurses.“Sociodemographic Information Form”, 'Parenting Stress Scale for Clinical Nurses (PSSCN)' and 'Parent Child Raising Attitudes Scale (PAS)' were used to collect the data. Ethical principles were followed in the study. Results: In the study, the mean total score of the PSSCN was 11.18±1.76, the mean psychological burden subscale score was 2.29±0.73, the mean physical and mental fatigue subscale score was 2.41±0.75, the mean shift subscale score was 3.12±0.70 and the mean work environment subscale score was 3.34±0.65. The mean score of the democratic attitude sub-dimension, oppressive and authoritarian attitude sub-dimension, and overly tolerant attitude sub-dimension were 62.43±7.71, 36.87±4.29, and 27.33±4.85, respectively.