Karanlık üçlü kişilik özellikleri ile aldatma eğilimi ve ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between dark triad personality traits, cheating tendency and relationship satisfaction
- Tez No: 906387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KURTULUŞ ANARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın temel amacı karanlık üçlü kişilik özellikleri ile aldatma eğilimi ve ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, katılımcı olmayı kabul eden 400 evli veya ilişkisi olan gönüllü kişiden oluşmaktadır. Bu kişilere araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Karanlık Üçlü Kişilik Özellikleri Kısa Formu, Aldatma Eğilimi Ölçeği (AEÖ) ve İlişki Doyum İndeksi (İDİ) uygulanmıştır. Karanlık üçlü kişilik özellikleri, sosyodemografik değişkenler, aldatma eğilimi ve ilişki doyumu arasındaki ilişkinin tespiti amacıyla çoklu korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Aralarında korelasyon çıkan değişkenlerin yordayıcı etkisini test etmek amacıyla ise regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, mevcut örneklem üzerinde karanlık üçlü kişilik özellikleri alt boyutları ile aldatma eğilimi arasında pozitif yönlü düşük düzeyde ve karanlık üçlü kişilik özellikleri alt boyutlarından narsisizm ile ilişki doyumu arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Yapılan analizler narsisizm ve makyavelizm alt boyutlarının aldatma eğilimini yordadığını; yine narsisizmin ilişki doyumunu yordayıcı etkisi olduğunu göstermiştir. Bulgular, aldatma eğilimi ve ilişki doyumu değişkenlerinin karanlık üçlü kişilik özellikleri üzerinde etkisi olduğunu vurgulamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between dark triad personality traits, cheating tendency and relationship satisfaction. The research consists of 400 married or in-relationship volunteers who agreed to participate. The Sociodemographic Information Form, Dark Triad Personality Traits Short Form, Cheating Tendency Scale (AES) and Relationship Satisfaction Index (REI) prepared by the researcher were applied to these people. Multiple correlation method was used to determine the relationship between dark triad personality traits, sociodemographic variables, cheating tendency and relationship satisfaction. Regression analysis was performed to test the predictive effect of the variables that were correlated. According to the results of the research, in the current sample, a low positive relationship was found between the sub-dimensions of the dark triad personality traits and the tendency to cheat, and a relationship between narcissism, one of the sub-dimensions of the dark triad personality traits, and relationship satisfaction. The analyzes showed that narcissism and machiavellianism sub-dimensions predict the tendency to cheat; It also showed that narcissism has a predictive effect on relationship satisfaction. The findings emphasized that cheating tendency and relationship satisfaction variables have an impact on the dark triad personality traits. The findings obtained from the research were discussed in the light of the relevant literature.