Sanat terapisi programının ergenlerin öz şefkat, duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of art therapy program on adolescents' self-compassion, emotional and psychological well-being levels
- Tez No: 906394
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, sanat terapisi programının ergenlerin öz şefkat, duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeylerine etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu yaşları 15-17 arasında değişen 32 ergen katılımcıdan oluşmaktadır. Deney grubu 11 kız 5 erkek toplam 16 katılımcıdan; kontrol grubu ise 10 kız 6 erkek toplam 16 katılımcıdan oluşmuştur. Her iki grupta da uygulama aşaması öncesinde Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu (ÖŞÖ-Kısa) ve Stirling Çocuklar için Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (DPİOÖ) uygulanarak katılımcıların öz-şefkat ve iyi oluş düzeyleri tespit edilmiştir. Ardından deney grubunda, 8 hafta süresince haftada 1 gün 120 dakikalık olmak üzere sanat terapisi programının oturumları düzenlenmiştir. Kontrol grubunda ise herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Son olarak, uygulama aşaması sonrasında her iki gruba yine ÖŞÖ-Kısa ve DPİOÖ uygulanmış ve katılımcıların öz-şefkat ve iyi oluş düzeyleri tespit edilmiştir. Araştırma verileri, nicel analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiş ve bu amaçla SPSS27 istatistik yazılımı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ergenlere yönelik geliştirilen sanat terapisi programının, ergenlerin öz-şefkat ile duygusal ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin gelişiminde önemli bir katkı sağladığını göstermiştir. Ayrıca yapılan etki büyüklüğü hesaplamaları bu katkının“büyük”ölçüde olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, programın etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmanın ötesinde, pratikte önemli bir iyileşmeye işaret ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of investigating the impact of an art therapy program on adolescents' levels of self-compassion, emotional well-being, and psychological well-being. The study group consisted of 32 adolescent participants aged between 15-17 years. The experimental group consisted of 16 participants, including 11 girls and 5 boys, while the control group comprised 16 participants, including 10 girls and 6 boys. Prior to the intervention phase in both groups, the Self-Compassion Scale Short Form (SCS-SF) and the Emotional and Psychological Well-being Scale for Stirling Children (EPWS-SC) were administered to assess participants' levels of self-compassion and well-being. Subsequently, in the experimental group, art therapy sessions were conducted once a week for 8 weeks, each lasting 120 minutes. No intervention was conducted in the control group. Finally, after the intervention phase, the SCS-SF and EPWS-SC were again administered to both groups to assess participants' levels of self-compassion and well-being.Research data were analyzed using quantitative analysis techniques, employing SPSS27 statistical software. As a result of the study, it was revealed that the art therapy program developed for adolescents made a significant contribution to the development of adolescents' levels of self-compassion and emotional and psychological well-being. Furthermore, effect size calculations indicated that this contribution was“large.”This finding suggests that the impact of the program goes beyond statistical significance and signifies a substantial improvement in practice.