Yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışan annelerin ebeveyn tutumları ile suçluluk duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between parental attitudes and guilt feelings of part-time and full-time working mothers
- Tez No: 906395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIZ BURKOVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma İstanbul'un Başakşehir ilçesinde yaşamakta olan, yaşları 29 ile 53 arasında değişen yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışmakta olan 100 anne ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Pari Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği, Suçluluk Utanç Ölçeği ve Çalışmaya Bağlı Duyulan Suçluluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatistik verileri IBM SPSS Statistics 23.0 programında yapılmıştır. Ölçeklerin puanları arasındaki korelasyon katsayılarının incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. İki grup arasındaki karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklem T testi yapılmıştır. Üç grup ve üzeri karşılaştırmalar için Anova testi yapılmıştır. Ölçekler arası etki de regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda çalışan annelerin sahip oldukları çocuk sayısı arttıkça suçluluk düzeylerinin arttığı ve daha fazla disiplinli tutumlar sergiledikleri; çalışma süreleri arttıkça daha az demokratik tutum sergiledikleri; aile gelir düzeyi düştükçe karı-koca geçimsizliğinin arttığı; ev işlerinde yardım almayan annelerin suçluluk düzeylerinin arttığı; eşlerine yeterince zaman ayıramayan annelerin suçluluk düzeylerinin arttığı ve suçluluk düzeyi arttıkça ev kadınlığı rolünün daha fazla reddedildiği görülmüştür. Araştırma sonuçları var olan literatürün ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 100 full-time and part-time working mothers, aged between 29 and 53, living in the Başakşehir district of Istanbul. Personal Information Form, Pari Child-rearing Attitudes Scale, Guilt Shame Scale and Work-related Guilt Scale were used in this study. The statistical data of the study were processed in IBM SPSS Statistics 23.0 program. Pearson Correlation analysis was used to examine the correlation coefficients between the scores of the scales. Independent Sample T test was used for comparisons between the two groups. Anova test was used for comparisons of three groups and above. The effect between scales was tested by regression analysis. As a result of the study, it was observed that working mothers' guilt levels increased as the number of children they had increased and they exhibited more disciplinary attitudes; they exhibited less democratic attitudes as their working hours increased; husband-wife discord increased as the family income level decreased; guilt levels of mothers who do not receive help in housework increased; guilt levels of mothers who could not spare enough time for their husbands increased; and as the level of guilt increased, the role of housewife is rejected more. The results of the research are discussed in the light of the existing literature and recommendations are presented.