The subjective well-being of informal caregivers of older adults in Türkiye
Türkiye'deki yaşlı yetişkin bireylere informel bakım verenlerin öznel iyi olma hali
- Tez No: 906401
- Danışmanlar: PROF. DR. SUTAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyal Araştırmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yaşlanma, dünya genelinde artan bir trend olup, yaşlı insanların sayısı beş yaş ve altındaki insanlardan daha fazladır. Türkiye de benzer bir durumla karşı karşıyadır. Yaşlanan nüfus, toplum için güçlü bir kaynak olabilirken, aynı zamanda yaşlı insanların kendi bakımını yapamayacak duruma geldiklerinde, onlara kimin bakacağı sorusunu da gündeme getirir. Bir diğer önemli mesele ise yaşlı bireylerin bakıcılarının öznel iyi olma halidir. Bu tezde, 2021 TAYA veri setine dayanarak, Türkiye'de informal (N=2702) bakıcıların öznel iyi oluşu (ÖİO) demografik, ekonomik ve sosyo kültürel olarak incelenmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de yaşlıya informal bakım verenlerin çoğunluğunun kadın, işsiz, evli ve yaşlarının yüksek olduğu, çoğunluğunun sağlık düzeyinin iyi, dini inanç seviyelerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Karşılaştırmalı analiz informal bakıcıların bakıcı olmayanlara kıyasla ÖİO'yu istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda sıralı ikili lojistik regresyon analizi yaşın, aile mutluluğunun, ve haneye giren maaştan memnuniyetin yüksekliğinin, aile dışı sosyalleşme sıklığının yüksekliğinin bakım verenlerde ÖİO'yu olumlu anlamda tahmin ettiğini, evli olmamanın, erkek olmanın, işsiz olmanın, sağlıksız olmanın, eğitimsiz olmanın ve bir dini inanca sahip olmamanın ÖİO'yu olumsuz şekilde tahmin ettiğini göstermiştir. Bu sonuçlara göre informal bakım verenlerde yüksek ÖİO'yu sağlayacak politika önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ageing is a rising global trend, as the number of aged people is higher than the number of people aged five and less. Türkiye faces a comparable situation in its population, as well. While ageing population can be a powerful source for society, it also raises a question of who cares for aged people when they are unable to do it. Another issue is the subjective well-being of caregivers of aged individuals. In this thesis, the subjective well-being (SWB) of informal caregivers (N=1702) in Türkiye has been studied based on 2021 TAYA dataset, from demographic, economic, and social and cultural standpoint. As a result, it was determined that most informal caregivers in Turkey are women, unemployed, married and older, most of whom have good health and high religious belief levels. Comparative analysis showed that informal caregivers have a statistically significantly lower SWB compared to non-caregivers. At the same time, sequential binary logistic regression analysis showed that age, family happiness, and high satisfaction with the household income, and high frequency of socialization outside the family positively predict higher SWB level in caregivers, while being unmarried, male, unemployed, unhealthy, uneducated and not having a religious belief negatively predict higher SWB level. Based on these results, policy recommendations have been made for maintaining higher SWB for informal caregivers in Türkiye.