Sema Kaygusuz romanlarında erkeklik: Barbarın Kahkahası üzerine bir inceleme
Masculinity in Sema Kaygusuz's novels: A study on the Barbarian's Laughter
  1. Tez No: 906402
  2. Yazar: BAŞAK GÜNEŞ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVİN DİNLER KISAÇTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Geçmişten günümüze verili kabul edilmiş toplumsal gerçeklik normlarının zaman içinde uğradığı değişimler, çeşitlendirilmiş çalışma alanlarını gerekli kılarken deneyimlerin görünürlüğünü de farklılaştırmıştır. Kadınlıklar, kendi varoluş imkanlarıyla edebiyatta önemli birer izlek haline gelirken erkeklikler de eskiden olduğu gibi salt hegemonik erkekliğin makbullüğü üzerinden deneyimlenmemiş, kırılganlıklar da önemli birer izlek oluşturmuştur. Kadınlıklar ve erkeklikler, taban tabana zıt iki varoluş olarak kabul edilmeyerek sahip oldukları dönüşüm imkanları göz önünde bulundurulmuştur. Feminist bakış açısı, sadece kadınların deneyimlerini anlamlandırmak için değil erkeklik oluşumlarına yönelik farkındalık kazanmak için de oldukça işlevseldir. Çünkü kadınlık ve erkeklik birer öz değildir. Bu çalışma, Sema Kaygusuz'un romanlarında kendi ifadesiyle dişi bir dilin erkekliklerin anlatılmasına tanıdığı imkânı incelemek amacıyla ortaya çıkmıştır. Kaygusuz'un dişilik vurgusu; okuyucuya daha ehil, yapıcı, iyileştirici ve doğaya dair olmayı anımsatır. Yazarın üç romanından ilk ikisi olan Yere Düşen Dualar ve Yüzünde Bir Yer bütünlük ve referans sağlaması açısından genel hatlarıyla incelenmiştir. Ardından Barbarın Kahkahası romanı, tematik analiz yöntemi kullanılarak temalara ayrılmıştır. Dört ana erkeklik teması olan hegemonik, madun, marjinal, işbirlikçi erkeklikler belirlendikten sonra alt temalara ayrılarak ayrıntılı incelenmiştir. İncelemeler esnasında erkekliğin kurgulanış biçimlerine, eril failliğin kadınlar ve erkeklerdeki yansımalarına dikkat çekilmiştir. Ayrıca yazarın eserlerindeki ekofeminist kurguya da dikkat çekilerek erilliğin bütünsel varoluşu açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda erkekliğin geçişkenliğinin, özellikle hegemonik ve madun erkeklikler için oldukça dikkat çekici olduğu ortaya çıkmıştır. İki uç görüntüsü çizen bu temsiller, son derece akışkan ilişkileri ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The changes in the norms of social reality that have been taken for granted from past to present have necessitated diversified fields of study and differentiated the visibility of experiences. While femininities have become important themes in literature with their own possibilities of existence, masculinities have not only been experienced through the acceptability of hegemonic masculinity as in the past, but fragilities have also become important themes. Femininities and masculinities were not considered as two diametrically opposed existences, and their possibilities of transformation were taken into consideration. The feminist perspective is quite functional not only for making sense of women's experiences but also for gaining awareness about the formations of masculinity. Because femininity and masculinity are not essences. This study has emerged in order to examine the possibility that a feminine language, in her own words, provides for the narration of masculinities in Sema Kaygusuz's novels. Kaygusuz's emphasis on femininity reminds the reader of being more competent, constructive, healing and related to nature. The first two of the author's three novels, Yere Düşen Dualar (Prayers Falling to the Ground) and Yüzünde Bir Yer (A Place on the Face), are analyzed in general terms in order to provide integrity and reference. Then, the novel Barbarın Kahkahası (The Barbarian's Laughter) was analyzed in detail and divided into themes using the deductive thematic analysis method. After the four main masculinity themes of hegemonic, subaltern, marginal and collaborative masculinities were identified, they were further analyzed in detail by dividing them into sub-themes. During the analysis, attention was drawn to the ways in which masculinity is constructed and the reflections of masculine agency on women and men. In addition, by drawing attention to the ecofeminist fiction in the author's works, the holistic existence of masculinity was tried to be explained. The study revealed that the transitivity of masculinity is particularly striking for hegemonic and subaltern masculinities. These representations, which draw the image of two extremes, express extremely fluid relations.