İkdü'l-Cevherî Semîn fî Erbaîne Hadisen min Ahâdisi Seyyidî'l-Mürselîn (Belağat açısından tahlili)
The Precious Necklace in Forty Hadiths from the Sayings of the Master of Messengers (An analysis from the perspective of rhetoric)
  1. Tez No: 906420
  2. Yazar: ENES MUSTAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ESVED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Peygamber Efendimizin (sav) Sünnetini dikkatlice inceleyen kişi, onun belagati en mükemmel şekilde ve en güzel üslupla yansıttığını görür; söz sanatlarının her yönüyle diğerlerinden üstün olan eşsiz ifadeler içerir. Yüce bir konuma ve yüksek bir şerefe sahip olmasına rağmen, belagatin incelenmesi açısından yeterince ilgi görmemiştir. Bu sebeple, hadislerin incelenmesine odaklanan bir konu arayışına girdim ve nihayetinde“Kıymetli Mücevher Gerdanlığı: Resullerin Efendisi'nden Kırk Hadis”adlı eserin belagat açısından analitik bir incelemesini yapmaya karar verdim. Bu çalışmanın, Nebevi belagatın anlaşılmasında bir temel taş olmasını umuyorum. Araştırma, iki temel soruya odaklanmaktadır: Bu eserde kullanılan en belirgin belagat unsurları nelerdir? ve belagat üslubu, eserdeki hadislerin anlamına nasıl katkı sağlamaktadır? Bu çalışmada hadis örneklerine analitik bir yaklaşım benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
The contemplator of the Prophet Muhammad's (peace be upon him) Sunnah finds that it embodies eloquence in its most complete form and best style, presenting the finest expressions and surpassing others in all aspects of beauty and excellence in speech. Despite its elevated status and noble rank, however, it has not received the level of rhetorical study it deserves. Motivated by this, I set out to explore a topic focusing on the study of prophetic traditions, which eventually led me to conduct a rhetorical and analytical study of the book“The Precious Jewel Necklace in Forty Hadiths of the Master of the Messengers.”The aim is to contribute a foundational element to the study of prophetic eloquence. The research is guided by two main questions: What are the most prominent rhetorical features used in this book? And how does the rhetorical style enhance the meaning of the hadiths in the book? The study adopts an analytical approach to the hadith examples within the text.