Avrupa Birliği Ülkeleri ve Türkiye Orman Ürünleri endüstrilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
A Comparative study of european union countries and Turkish forest products industries
- Tez No: 90643
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ EKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET A VRUPA BIRLIGI ÜLKELERİ VE TÜRKİYE ORMAN ÜRÜNLERİ ENDÜSTRİLERİN KARŞILAŞTIRMALI İNCELENMESİ Bu Yüksek Lisans Tezi İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Ormancılık Politikası ve Yönetimi Programında hazırlanmıştır. Tezin amacı;Avrupa Birliği- Türkiye Orman Ürünleri Endüstrilerinin durumunun incelenmesi, Gümrük Birliği 'nin Türk Orman Ürünleri Endüstrisine olası etkilerinin araştırılması ve Türk Orman Ürünleri Endüstrisinin rekabet gücünü yükseltmek için alınması gereken önlemlerin belirlenmesidir. Giriş bölümünde tezin hazırlanış amaçları tanıtılmıştır. Bulgular bölümünde orman ürünleri endüstrisinin önemi ve kullanım alanları Dünyada, AB ülkeleri ve Türkiye ölçeğinde ele alınmıştır. Elde edilen bilgiler tartışma ve sonuç bölümünde karşılaştırılmıştır. Özellikle, orman ürünleri üretim ve tüketimi ve dışalım, dışsatım değerlerinin sunulmasına önem verilmiştir. Tüm incelemeler ve kıyaslamalardan, çeşitli sonuçlar çıkarılmış ve öneriler sunulmuştur. VI -gjLttoSI&OGRETtMKEIWl DOKÜMANTASYON MSRKEZİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY A COMPARATIVE STUDY OF EUROPEAN UNION COUNTRIES AND TURKISH FOREST PRODUCTS INDUSTRIES This post graduate thesis is prepared at the Forestry Policy and Management Program of Forest Engineering Department of the Institute of Technical of Istanbul University. The aim of this study; compare of EU and Turkish Forest Products Industries, search of probable impacts of Custom Union onto Turkish Forest Products Industries and determination of measurements to raise of competition force of Turkish Forest Products Industries. In the introduction part, aim of the thesis is given. In the findings part, importance and usage possibilities of forest products are assessed in the world, EU and Turkey. Data are compared in discussion and conclusion part. Especially forest products production and consumption, import and export quantities are assessed. vn