Propionik asit-su-çözücü üçlü sistemlerinin çözünürlük dengelerinin incelenmesi
The Examination of solubility equilibria of the propionik acid-water-solvent system
- Tez No: 90644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Propionik Asit-Su-Çozücü Sistemi Çözünürlük Dengelerinin İncelenmesi. - Bu çalışmada Propionik Asit-Su-Benzil Alkol, Dibenzil Eter, Benzil Asetat üçlü sistemlerinin çözünürlük dengeleri incelenmiştir. Bu işlemlere ait dağılma katsayıları, çözünürlük eğrileri ve bağlantı doğruları izotermal şartlar ve 298 °K de deneysel olarak belirlenmiştir Deneysel verilerin güvenilirliklerini test etmek için bu verilere Othmer- Tobias. Hand s e Bachman-Brown korelasyonları uygulanmıştır. VII 1EG, fOKSJSK&IlKfto KURU,"
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The examination of solubility equilibria of the Propionic Acid-Water- Solvent system. In this study, solubility equilibria of Propionic Acid-Water-Benzyl Alcohol, Dibenzylether, Benzyl Acetate ternaries were examined. Distribution coefficients, solubility curves and tie-lines of these systems were determined experimentally at isothermal conditions at 298°K. Othmer-Tobias, Hand and Bachman-Brown correlations were applied to tie-line data in order to check the experimental values. vni