Tüketim kültürü bağlamında güzelliğin sunumu: Barbie örneği
Presentation of beauty in the context of consumer culture: Barbie example
- Tez No: 906432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN MAVNACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tüketim, mal ve hizmet satın almanın yanı sıra; kimlik ve toplumdaki statü kavramlarının şekillenmesinde de rol oynamaktadır. Ürünler, markalaşma yoluyla anlam kazanmakta ve sosyal statülerle ilişkilendirilmektedir. Bu sayede tüketiciler, söz konusu ürünleri satın aldıkları takdirde, ürünün yarattığı algıyı da satın almış olmaktadırlar.“Kültür endüstrisi”;“sahte ihtiyaçları”,“popüler kültürü”ve homojen bir topluma yol açabilecek“sürekli tüketimi”teşvik etmesi bakımından tüketimi eleştirmektedir. Medya platformları; kitle kültürünün şekillendirilmesi, hedef kitlelerin belirlenmesi, eğlence ve bilgi yoluyla çeşitli algıların sunulmasında etkili olmaktadır. Bu doğrultuda güzellik algısı; filmler, reklamlar ve sosyal medya gibi medya platformlarında“karakterler”,“moda”ve“yaşam tarzı”aracılığıyla tasvir edilmektedir. Tüketim kültürünün bir ürünü olan“Barbie”, hem çocuklar hem de yetişkinler bakımından güzellik algısını şekillendirmiştir. Bu çalışmada, 2000'li yılların başında yayınlanan“Barbie”animasyon filmleri üzerinden; güzelliğin“fiziksel özellikler”,“maddi ürünler”,“diyaloglar”,“davranışlar”ile“tüketim”,“moda”ve“güzellik”ile ilgili tutumlar açısından nasıl sunulduğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to purchasing goods and services, consumption also plays a role in shaping the concepts of identity and status in society. Products gain meaning through branding and are associated with social status. In this way, if consumers buy the products in question, they also buy the perception created by the product. The 'culture industry' criticises consumption for promoting false needs, popular culture and constant consumption that can lead to a homogenous society. Media platforms are effective in shaping mass culture, identifying target audiences, and presenting various perceptions through entertainment and information. In this direction, the perception of beauty is depicted through characters, fashion and lifestyle in media platforms such as films, advertisements and social media. 'Barbie', a product of consumer culture, has shaped the perception of beauty for both children and adults. This study examines how beauty is presented in terms of physical features, material products, dialogues, behaviours, consumption, fashion and attitudes towards beauty through the 'Barbie' animated films released in the early 2000s.