Sağlık sektöründe girişimcilik ekosisteminin Ar-Ge paydaşlarının bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of entrepreneurship ecosystem in health sector from the perspective of R&D stakeholders
- Tez No: 906433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN BEKTEMÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sağlık sektöründe girişimcilik ekosistemini güçlendirmek için Ar-Ge paydaşlarının deneyimlerini incelemek ve ülkelerin Ar-Ge harcamaları ile Ar-Ge çıktıları arasındaki ilişkiyi tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada nitel, ikinci aşamada nicel veriler kullanılmıştır. Nitel aşamada araştırmanın evrenini oluşturan Marmara Bölgesinde çalışan toplam 20 sağlık sektörü Ar-Ge paydaşı ile bireysel olarak çevrimiçi/yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA 2022 paket programı ile içerik analizi yapılmıştır. Nicel aşamada OECD ve G20 ülkelerinin kesişiminde yer alan 11 ülkeye ait 2010-2020 yılları arasındaki ikincil veriler kullanılmıştır. Seçili ülkelere ait Ar-Ge girdi ve çıktı değişkenleri arasındaki ilişki SPSS Statistics Version 25 Paket Programı ve Rstudio Programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Bulgular: Ar-Ge paydaşları ile bireysel olarak gerçekleştirilen çevrimiçi/yüz yüze derinlemesine görüşmelerin analiz sonucunda 5 ana tema, 69 alt tema oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the experiences of R&D stakeholders to strengthen the entrepreneurship ecosystem in the health sector and to define the relationship between countries' R&D expenditures and R&D outputs. Materials and Methods: This study consists of two stages. In the first stage, qualitative data was used, and in the second stage, quantitative data was used. In the qualitative stage, individual online/face-to-face in-depth interviews were conducted with a total of 20 health sector R&D stakeholders working in the Marmara Region, which constitutes the universe of the research. The obtained data were content analyzed with the MAXQDA 2022 package program. In the quantitative stage, secondary data between the years 2010-2020 from 11 countries located at the intersection of OECD and G20 countries were used. The relationship between R&D input and output variables of the selected countries was analyzed using the SPSS Statistics Version 25 Package Program and the Rstudio Program. Results: As a result of the analysis of online/face-to-face in-depth interviews conducted individually with R&D stakeholders, 5 main themes and 69 sub-themes were formed.