KOAH'lı hastalarda depresyon ve anksiyete belirti düzeyi ile solunum fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression and anxiety symptom levels and respiratory functions in patients with COPD
  1. Tez No: 906438
  2. Yazar: GÜLŞAH ORHAN TIRAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: KOAH oldukça yaygın bir kronik hava yolu hastalığıdır ve çok büyük kişisel ve sosyal etkiye sahiptir. Hastalık tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma, KOAH'lı hastalarda depresyon ve anksiyete düzeylerinin solunum fonksiyonları üzerindeki etkisini inceleyerek, bu iki önemli psikolojik durumun hastalık yönetimindeki rolünü ve etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yöntem: 1 Ekim 2023 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Erciş Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nde yatan 72 KOAH'lı hastaya anket formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 23.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 70,1 ± 9,2 yıl olup, % 63,9'u erkektir. Ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) 21,1±4,3 olarak bulunmuştur. BDÖ toplam puanı ortalaması 18,9±13,6 ve BAÖ toplam puanı ortalaması 25,4 ±14,8 olarak tespit edilmiştir. 1. saniyedeki zorlu ekspiratuar volüm yüzdesi, mMRC skoru, BDE ve BAE toplam puanları ile hastaneye yatış sayısı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, hastaneye yatış sayısı üzerinde 1. saniyedeki zorlu ekspiratuar volüm yüzdesi, mMRC skoru, BDE ve BAE toplam puanlarının anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma, KOAH'lı hastalarda depresyon ve anksiyetenin yaygın olduğunu ve bu durumların hastaneye yatış sıklığı ile klinik sonuçlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermektedir. KOAH yönetiminde, hastaların psikososyal durumlarının düzenli olarak değerlendirilmesi ve gerekli psikososyal desteklerin sağlanması önerilmektedir. Bu bulgular, KOAH'lı hastaların tedavi süreçlerinde multidisipliner bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a highly prevalent chronic airway disease with significant personal and social impacts. It is a major public health issue worldwide. This study aims to investigate the impact of depression and anxiety levels on respiratory function in patients with COPD, elucidating the role and effects of these two important psychological conditions in disease management. Method: Between October 2023 and December 2023, 72 COPD patients hospitalized in the Chest Diseases Department of Erciş State Hospital were administered a questionnaire, Beck Depression Inventory (BDI), and Beck Anxiety Inventory (BAI) through face-to-face interviews. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23.0 software. Descriptive statistics, correlation, and regression analyses were performed. Results: The mean age of the participants was 70.1 ± 9.2 years, with 63.9% being male. The mean body mass index (BMI) was 21.1 ± 4.3. The mean BDI total score was 18.9 ± 13.6, and the mean BAI total score was 25.4 ± 14.8. Significant correlations were found between forced expiratory volume in one second percentage, mMRC score, BDI and BAI total scores and number of hospitalizations. According to multiple regression analysis results, forced expiratory volume in one second percentage, mMRC score, BDI and BAI total scores had significant effects on number of hospitalizations. Conclusion: This study demonstrates that depression and anxiety are prevalent among COPD patients and that these conditions negatively impact the frequency of hospitalizations and clinical outcomes. Regular assessment of psychosocial status and provision of necessary psychosocial support are recommended in the management of COPD. These findings highlight the need for a multidisciplinary approach in the treatment processes of COPD patients.