İbnu'l-Hȃcib'in eş-Şȃfiye adlı eseri
Ibn al-Hacib's work named al-Shafiya
- Tez No: 906447
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEVAT ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İbnu'l-Hȃcib yetmiş yılı aşkın yaşamına farklı alanlarda birçok eser sığdırmıştır. Başta sarf ve nahiv olmak üzere fıkıh, fıkıh usûlü ve aruz ilimlerinden eserleri mevcuttur. Eserleri arasında küçük hacimli muhtasar olarak yazdıkları, daha fazla rağbet görmüş ve kendisinden sonra gelen ilim ehli kimseler tarafından şerh, haşiye ve tahkik gibi birçok çalışmaya zemin hazırlamıştır. İbnu'l-Hȃcib'in eş-Şȃfiye adlı eseri, sarf alanında yazılan ve neredeyse bütün konuları kapsayan muhtasar bir sarf kitabıdır. Ele aldığı sarf konuları açısından incelendiğinde üç bölüme ayırmak mümkündür. Bu bölümler; kelime yapıları, yapı halleri ve alıştırmalardır. Bu çalışmada eserin muhtevasına ağırlık verilerek; kullanılan kavramlar, konuların içeriği, istidlal yöntemleri, illet çeşitleri ve kullanılan örneklerin yapısı, ayrıca ihtilafın bulunduğu noktalara da dikkat çekilmiştir. Çalışmanın amacı yazıldığı dönemden itibaren Osmanlı ve farklı İslam beldelerinde ders kitabı olarak okutulmuş eş-Şȃfiye eserini incelemek ve tanıtımını yaparak Arap dili araştırmacılarının istifadesine sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Hajib has written many works in different fields in his life of more than seventy years. He has worked on the sciences of al-fiqh, usul al-fiqh, and aruz, especially on sarf and nahw. Among his works, the ones he wrote as short-volume summaries have been more popular and paved the way for many works such as commentary (sharh), footnote (hashiat alsuwra) and investigation (tahqiq) by scholars who came after him. Ibn al-Hajib's ash-Shafia is a short-volume summary of the sarf that covers almost all the subjects written in the sarf. When examined in terms of the sarf subjects it covers, it can be divided into three sections. These sections are word structures, structural states, and exercises. In this study, the content of the work is emphasized; the concepts used, the content of the subjects, the methods of inference, the types of illet, the structure of the examples used, and the points of disagreement are emphasized. The study aims to examine the work of ash-Shafiya, which has been taught as a textbook in the Ottoman Empire and various Islamic countries since it was written, and to present it to the benefit of Arabic language researchers by introducing it.