Büsr b. Ebû Ertât'ın hayatı ve tarihsel kişiliği
Life and historical personality of Büsr b. Ebû Ertât
  1. Tez No: 906452
  2. Yazar: ORHAN BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SAYLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hz. Peygamber'in (sav) vefatına yakın bir zaman diliminde doğan Büsr b. Ebû Ertât, İslam'a hizmet noktasında pek bilindik bir aileye mensup değildir. Yaşının küçük oluşu itibariyle de ferdî açıdan da pek tanınmamıştır. Bilhassa gençlik yıllarında seferlere katılan Büsr b. Ebû Ertât, bir asker olarak mevcut otoritenin emrinde görev yapmış, zamanla askerî becerilerinden ötürü yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır. İlk iki halife döneminde kendisi hakkında pek fazla bilgiye ulaşılamamıştır. Hz. Osman ve Hz. Ali döneminde yavaş yavaş ön plana çıkan Büsr, bu süreçte Hz. Osman'a karşı büyük bir muhabbet beslemiş, Hz. Osman'ın katledilmesinden sonra, aşırı taraftarlığıyla Hz. Osman'ın kan talebinde bulunan Muâviye b. Ebû Süfyân'a destek vererek yanında yer almıştır. Sıffîn Harbi'nde Hz. Ali'ye karşı cephe almış, Muâviye lehinde görevlerde bulunmuş ve onun yanından ayrılmamıştır. Büsr b. Ebû Ertât bu dönemde Muâviye'ye itaatiyle ön plana çıkmış ve Muâviye karşıtlarına karşı pek acımasız olmuştur. Özellikle askerî alanda birçok başarıya imza atarak etkin bir şahsiyet haline gelmiştir. Büsr b. Ebû Ertât'ın biyografisini ele aldığımız bu çalışmada, onun hayatı ve tarihsel kişiliği dönemin şartlarına uygun bir şekilde ele alınarak işlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Busr b Abi Ertat, who was born close to the death of the Prophet (pbuh), did not belong to a well-known family in terms of serving Islam; Due to his young age, he is not well known personally. Busr b Ebi Ertat, who participated in campaigns especially in his youth, served under the existing authority as a soldier, and gradually became known for his military skills over time. Not much information can be found about him during the first two caliphs' periods. Busr, who gradually came to the fore during the period of Hazrat Osman and Hazrat Ali, had a great love for Hazrat Osman during this period, and after the murder of Hazrat Osman, he supported Muawiye b Abi Sufyan, who demanded blood of Hazrat Osman with his extreme fanaticism took place. He took sides against Ali in the Battle of Siffin, performed duties in favor of Muawiye and did not leave his side. During this period, Busr b Ebi Ertat came to the fore with his obedience to Muawiye and was very cruel towards the opponents of Muawiye. He became an influential figure by achieving many successes, especially in the military field. In this study, in which we discuss the biography of Busr b Ebi Ertat, his life and historical personality have been tried to be handled in accordance with the conditions of the period.