Muhtelif yakıtlardan hidrojen üretimi amacıyla katalitik yakıt işlemci için katalizör geliştirilmesi
Catalyst development for multi fuel catalytic reformer for hydrogen production
  1. Tez No: 296840
  2. Yazar: RAHMİYE ZERRİN YARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA Z. BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada muhtelif yakıtlardan hidrojen üretimi sırasında açığa çıkan NOx emisyonlarının azaltılmasında etkili olan perovskit-tipi katalizörler hazırlanıp karakterize edilmiştir.Çalışma kapsamında hazırlanan katalizörler LaBO3 (B: Co, Ni), La0.7Ag0.3BO3 (B: Co, Ni) ve La0.95Sr0.05ByB`1-yO3 (B, B`: Co, Ni) bileşimleridir. Burada amaç yapıya dahil edilen Sr veya Ag ve B`'nün yapıya etkisini araştırmaktır.Katalizörler sol-jel sitrat ve birlikte çöktürme yöntemleri ile hazırlanmıştır. Hazırlama yönteminin katalizör üzerindeki etkisi araştırılmış; SEM, B.E.T. ve XRD analizleri yapılmıştır. LaNi0.6Co0.4O3 temel fazlı, gözenekli yapıda, 5.66 m2/g yüzey alanına sahip ve sol-jel sitrat yöntemi ile hazırlanmış LaNi0.5Co0.5O3 katalizörünün hidrokarbon yakıtlardan hidrojen üretimi için en ümit vaat edici olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Perovskite-type catalysts, which are known to be effective in the reduction of NOx emissions during hydrogen production from various fuels, were prepared and characterized.The nominal composition of the catalysts were LaBO3 (B: Co, Ni), La0.7Ag0.3BO3 (B: Co, Ni) and the La0.95Sr0.05ByB`1-yO3 (B, B`: Co, Ni). The main purpose was to investigate the effect of Sr or Ag and B` substitution on the structure.Catalysts were prepared by using the sol-gel citrate and the co-precipitation methods. The effect of preparation method over catalysts were investigated and SEM, B.E.T. and XRD analysis were done. The LaNi0.5Co0.5O3 catalyst which was prepared by sol-gel citrate method and has the LaNi0.6Co0.4O3 basic phase, porous structure and 5.66 m2/g specific surface area was found the most promising catalyst for hydrogen production from hydrocarbons.