Türkiyede tüketime sunulan bazı işlenmiş kabuklu ve yumuşakçaların mineral madde içeriği ve sağlık riski değerlendirilmesi
Mineral content of some crustaceans and molluscs in Turkey and public health risk assessments
  1. Tez No: 804493
  2. Yazar: DERYA CANAN BÜYÜKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET KOCATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma kapsamında Türkiye'de perakende olarak satışa sunulan 9 farklı su ürünün mineral madde ve ağır metal içerikleri araştırılmıştır. A grubu: donmuş kalamar tava; B grubu: donmuş halka kalamar; C grubu: donmuş midye eti; D grubu: kabuklu akivades; E grubu; donmuş yerli karides; F grubu: donmuş yengeç lokumu; G grubu: donmuş ahtapot; H grubu; taze kabuklu midye ve S grubu: donmuş sübyeden oluşmaktadır. B, D, E, F, G, H ve S grubu örneklerinin menşei Türkiye; A grubunun İspanya; C grubunun ise Şili'dir. A grubuna ait farklı paketlerin alüminyum (Al), vanadyum (V), mangan (Mn), demir (Fe), nikel (Ni), bakır (Cu), çinko (Zn), rubidyum (Rb), stronsiyum (Sr) ve baryum (Ba) içerikleri istatistiksel olarak farklıdır (p potasyum (K)> kalsiyum (Ca)> magnezyum (Mg) şeklinde sıralanmaktadır. A grubuna ait paketlerin ortalama Na ve Mg içerikleri farksızdır (p>0.05). B grubu mikro elementlerden Sr, Zn ve Fe'i yüksek oranda içermektedir. Akivades etinin (D grubu) Fe içeriği 100 mg kg-1'ın üzerindedir. D grubunun Zn içeriği 20 mg kg- ı geçmektedir. Ahtapot örneklerinin (G grubu) As içeriği 32.75 mg kg-1'in üzerindedir. Çalışmada incelenen tüm gruplarda tespit edilen başlıca mikro elementler Zn, Fe ve Al'dur. Minimum Na/K oranı G ve H gruplarında tespit edilmiştir. Tüm grupların ağır metal içeriklerinin halk sağlığını tehdit edici boyutta olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the mineral and heavy metal content of 9 different sea products sold in retail outlets in Turkey. Group A: frozen squid pan; Group B: frozen ring squid; Group C: frozen mussel meat; Group D: Frozen shelled clam; group E; frozen shrimp; Group F: frozen crab delight; Group G: frozen octopus; H group; fresh-shell mussel and group S: frozen cuttlefish. Frozen ring squid, clam, frozen shrimp, frozen crab delight, frozen octopus, fresh shell mussel and frozen cuttlefish are from Turkey; frozen squid pan from Spain; frozen chili mussel from Chili. Different packages belonging to group A contain aluminum (Al), vanadium (V), manganese (Mn), iron (Fe), nickel (Ni), copper (Cu), zinc (Zn), rubidium (Rb), strontium (Sr) and barium (Ba) contents were statistically different (p potassium (K)> calcium (Ca)> magnesium (Mg) respectively. The mean Na and Mg contents of the packages belonging to group A were not statistically different (p>0.05). Group B contains high levels of Sr, Zn and Fe, which are microelements. The Fe content of clam meat (group D) is over 100 mg kg-1. The Zn content of group D exceeds 20 mg kg-1. The As content of octopus samples (Group G) is over 32.75 mg kg-1. The main microelements detected in all groups examined in the study are Zn, Fe and Al. The minimum Na/K ratio was determined in the G and H groups. It was found that the heavy metal levels of all groups examined in the study did not pose a risk to public health.