Antik Çağ ordularında fillerin kullanımları ve etkileri
The elephants in Ancient armies: Their use and influence
  1. Tez No: 906463
  2. Yazar: EMRE BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Fillerin antik dünya ordularında kullanılmaları incelendiğinde, ordulara dahil edilen fillerin barındırdıkları farklılıkların ve karakteristik özelliklerin fil-insan ilişkilerinde ne derece önemli olduğunu anlatmaktadır. Fil yakalama ve ehlileştirme faaliyetlerinin ardından fil kullanımının ordularda yaratacağı duygu durum değişkenliği ortaya çıkartmıştır ve fillerin çeşitli amaçlarla ordularda kullanılabileceği gözlemlenmiştir. Fil kullanımının yaygınlaşmasının getirdiği avantajlı durum savaş meydanlarında fillere karşı üstün gelebilme gayreti doğurmuştur. Hint topraklarından, Akdeniz havzasına yayılan fil unsurlarının savaş alanlarında yarattığı etkilerden kaynaklı uç Batı toplumlarının da coğrafyalarında ikamet eden fil gruplarını, gözlemledikleri ölçüde ordularına istihdam etme gayretleri aynı zamanda fillere karşı çeşitli savaş hilelerinin de ortaya çıkmalarına sebebiyet vermiştir ve fillerin karakteristik özelliklerinin savaş meydanlarında ne derece değişken olabildikleri ve ne derece faydalı oldukları hakkında çeşitli yorumlamaların yapılmasına olanak sağlamıştır. Fil kullanımın Batı dünyası tarafından benimsenmesi ardından yapılan savaşlarda fillerin ne derece faydalı ve zararlı olabilecekleri huşunda yapılan gözlemler fillerin ordularda kullanılmasının devamı konusunda insanları düşündürmüştür ve kullanımların seyrekleştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the use of elephants in the armies of the ancient world is examined, it explains how important the differences and characteristics of the elephants included in the armies are in elephant-human relations. Following the elephant capture and taming activities, the emotional state that the use of elephants would create in armies revealed variability and it was observed that elephants could be used in armies for various purposes. The advantageous situation brought about by the widespread use of elephants led to an effort to prevail over elephants in battlefields. The efforts of Western societies to employ the elephant groups residing in their geographies in their armies to the extent that they observed the effects of elephant elements spreading from Indian lands to the Mediterranean basin on the battlefields also led to the emergence of various war tricks against elephants and enabled various interpretations to be made about how variable the characteristics of elephants can be on the battlefields and how useful they are. Following the adoption of the use of elephants by the Western world, observations about the usefulness and harmfulness of elephants in warfare made people think about the continued use of elephants in armies and their use became less frequent.