TCK 187 kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma veya satma suçu
- Tez No: 906467
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tarih boyunca, insanlar bedensel ve ruhsal bütünlüklerini korumak, düzenlemek, iyileştirmek gibi amaçlarla ilaçlara başvurmuşlardır. Nitekim ilaca ilişkin tarihsel sürece bakıldığında, milattan Öncelere kadar dayandığı görülmektedir. Zaman içerisinde gelişen bilim ve teknoloji sayesinde adeta boyut değiştirdiği ve başlı başına bir sektör haline geldiği görülmektedir. Çalışmamızda, TCK m. 187' de tarif edilen suç incelenecektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır; Tezin ilk bölümde, İlacın tarihsel süreçteki evrelerinden, İlaca ilişkin mevzuat, yönetmelik, direktiflerde yapılan tanımlardan, ilaç ile benzeri ürünlerin farkından bu ürünlerin üretim, denetim süreçlerinden, ilacın yapısı- genel özelliklerinden, ilacın hukuksal tasnifinden (orijinal, jenerik, taklit, sahte) bahsedilmiştir. İkinci bölümde, inceleme konusu suç tipi bağlamında 765 Sayılı TCK ile 5237 Sayılı TCK arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ele alınmış; suçun unsurları ile daha ağır cezayı gerektiren nitelikli halleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, suçun özel görünüş şekilleri, muhakeme usulleri ve yaptırım prosedürleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
People are used to drugs for protecting, arrangement, treatment of physical and mental integrity in history In fact, when we look at the historical process related to drugs, it is seen that it dates back to B. C. It is seen that it has changed its issue and become a sector in itself thanksto the developing science and technology over time In our study, the crime of production or sales of drugs in a way that threats of human life and health, as defined in TCK Article 187, will be examined. The study consists ofthree parts; In the first part of the thesis, the stages of drugs in the historical process, definitions of drugs in the legislation, regulations and directives, the difference between drugs and other similar products, production and auditing processes of these products, the structure and general characteristics of drugs, the legal classification of drugs(original, generic, imitation, fake). In the second section, the differences and similarities between the 765 Turkish Penal Code (TPC) and the 5237 Turkish Penal Code (TPC) concerning the crime type under examination have been discussed, with a detailed analysis of the elements of the crime and the qualified cases that require more severe penalties. In the third section, the special forms of the crime, procedural methods, and sanction procedures have been examined.