Fethiye bölgesinde yetişen zeytinlerde antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi ve fenolik bileşik tayini
Determination of antioxidant activities and phenolic compounds in olives grown in Fethiye region
  1. Tez No: 906468
  2. Yazar: ERTAN ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KENDÜZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Fethiye bölgesinde yetişen zeytinlerin antioksidan aktiviteleri ve fenolik bileşik içerikleri incelenmiştir. Etanol, metanol, aseton ve su gibi farklı polaritelere sahip dört farklı solvent, ekstraksiyon işleminde çözücü olarak kullanılmıştır. Zeytin örneklerinin toplam fenolik madde miktarları Singleton ve Rossi tarafından geliştirilen yönteme göre belirlenmiştir. Bitki ekstraklarındaki fenolik bileşiklerin analizleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi kulanılarak analiz edilmiştir. Mobil faz olarak iki farklı çözücü kullanılmıştır (A: %3 Formik asit, B: Metanol). Çalışmanın sonuçları, Fethiye bölgesinde yetişen zeytinlerin yüksek antioksidan kapasiteye ve zengin fenolik bileşik içeriğine sahip olduğunu göstermiştir. Özellikle Yeşilüzümlü mahallesinden toplanan zeytin örneklerinin en yüksek antioksidan aktivite ve fenolik madde miktarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Zeytin çeşitlerinin fenolik bileşen profilleri incelendiğinde, zeytin örneklerinin ellagik asit konsantrasyonlarının genel olarak yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, antioxidant activities and phenolic compound contents of olives grown in the Fethiye region were examined. Four different solvents with different polarities such as ethanol, methanol, acetone and water were used as solvents in the extraction process. Total phenolic substance amounts of olive samples were determined according to the method developed by Singleton and Rossi. Phenolic compounds in plant extracts were analyzed using high-performance liquid chromatography. Two different solvents were used as mobile phase (A: 3% Formic acid, B: Methanol). The results of the study showed that olives grown in the Fethiye region have high antioxidant capacity and rich phenolic compound content. It was determined that the olive samples collected especially from Yeşilüzümlü neighbourhood had the highest antioxidant activity and phenolic substance amount. When the phenolic component profiles of olive varieties were examined, it was seen that the ellagic acid concentrations of olive samples were generally high.