CuO ve ZnO nanopartiküllerinin gürgen yapraklı kayacık (Ostrya carpinifolia Scop.) tohumlarının çimlenme parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of CuO and ZnO nanoparticles on germination parameters of european hophornbeam (Ostrya carpinifolia Scop.) seeds
  1. Tez No: 906485
  2. Yazar: VEDAT KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gürgen Yapraklı Kayacık (Ostrya carpinifolia Scop.) türünün Bartın, Düzce, Sinop, Adana ve Erzurum orijinlerinden toplanan tohumlarının, ortam kirliliğinde yaygın olarak etkili olan CuO ve ZnO nanopartiküllerinin 4 farklı dozunda (400 mg/l, 800 mg/l, 1200mg/l ve 1600mg/l) hazırlanan konsantrasyonları ile işleme alınmasından sonra çimlenme yüzdesi ve çimlenme hızı değişkenleri üzerindeki etkilerinin incelendiği bu özgün araştırmada; CuO nanopartikülüne ait 4 farklı doz konsantrasyon ile kontrol numunesi tohumlar arasında çimlenme yüzdesi yönünde uygulanan varyans analizinde P˂0,05 güven düzeyinde istatistiki açıdan önemli farklılığın ortaya çıktığı belirlenmiş ve bu kapsamda homojen grupları belirlemek amacıyla %95 güven düzeyinde gerçekleştirilen Duncan Testi sonucunda birinci grubu %35,79 çimlenme yüzdesi ile kontrol grubunun ve son grubu ise %18,26 çimlenme yüzdesi ile 4. doz değerindeki CuO nanopartikül uygulamam grubunun oluşturduğu belirlenmiştir. Yine CuO nanopartikülünde çimlenme hızı yönünden kontrol grubu tohum numuneleri ile nanopartikül doz uygulamam grupları arasında P˂0,05 güven düzeyinde istatistiki açıdan anlamlı farklılık tespit edilmiş ve bu kapsamda %95 güven düzeyinde uygulanan Duncan testi sonucunda birinci grubu 28,47 çimlenme hızı ile kontrol grubu tohum numunelerinin ve son grubu da 15,92 ile 4. Doz CuO nanopartikül doz grubu tohum numunelerinin oluşturduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamında yaygın ortam kirlenmesine neden olan ZnO nanopartikülün Gürgen Yapraklı Kayacaık türünün tohumlarının çimlenme parametreleri üzerindeki etkilerine de bakılmıştır. Bu kapsamda, ZnO nanopartikülüne ait 4 farklı doz konsantrasyon ile kontrol numunesi tohumlar arasında çimlenme yüzdesi yönünde uygulanan varyans analizinde P˂0,05 güven düzeyinde istatistiki açıdan önemli farklılığın ortaya çıktığı belirlenmiş ve bu itibarla homojen grupları belirlemek amacıyla %95 güven düzeyinde gerçekleştirilen Duncan Testi sonucunda birinci grubu %33,65 çimlenme yüzdesi ile kontrol grubunun ve son grubu ise %20,18 çimlenme yüzdesi ile 4. doz değerindeki CuO nanopartikül uygulama grubunun oluşturduğu belirlenmiştir. Yine ZnO nanopartikülünde çimlenme hızı yönünden kontrol grubu tohum numuneleri ile nanopartikül doz uygulamam grupları arasında P˂0,05 güven düzeyinde istatistiki açıdan anlamlı farklılık tespit edilmiş ve bu kapsamda %95 güven düzeyinde uygulanan Duncan testi sonucunda birinci grubu 30,54 çimlenme hızı ile kontrol grubu tohum numunelerinin ve son grubu da 11,83 ile 4. doz ZnO nanopartikül grubu tohum numunelerinin oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this original study, which investigated the effects of the seeds of the European Hophornbeam (Ostrya carpinifolia Scop.) species collected from Bartın, Düzce, Sinop, Adana and Erzurum origins on the germination percentage and germination rate variables after being treated with 4 different doses (400 mg/l, 800 mg/l, 1200mg/l and 1600mg/l) of CuO and ZnO nanoparticles, which are widely effective in environmental pollution, were prepared. In the variance analysis applied in terms of germination percentage between the seeds of the control sample and 4 different dose concentrations of CuO nanoparticles, it was determined that a statistically significant difference emerged at the P˂0.05 confidence level and as a result of the Duncan Test performed at the 95% confidence level in order to determine homogeneous groups, it was determined that the first group was the control group with 35.79% germination percentage and the last group was the group without CuO nanoparticle application at the 4th dose value with 18.26% germination percentage. Again, a statistically significant difference was detected between the control group seed samples and the nanoparticle dose application groups in terms of germination rate in CuO nanoparticles at the P˂0.05 confidence level and as a result of the Duncan test applied at the 95% confidence level, it was determined that the first group was formed by the control group seed samples with a germination speed of 28.47 and the last group was formed by the 4th dose CuO nanoparticle dose group seed samples with 15.92. Within the scope of the research, the effects of ZnO nanoparticles, which cause widespread environmental pollution, on the germination parameters of the seeds of the European Hophornbeam species were also examined. In this context, it was determined that a statistically significant difference emerged at the P˂0.05 confidence level in the variance analysis applied between the seeds of 4 different dose concentrations of ZnO nanoparticles and the control sample in terms of germination percentage and in this respect, as a result of the Duncan Test performed at the 95% confidence level in order to determine homogeneous groups, it was determined that the first group was formed by the control group with 33.65% germination percentage and the last group was formed by the CuO nanoparticle application group at the 4th dose value with 20.18% germination percentage. Again, a statistically significant difference was detected at the P˂0.05 confidence level between the seed samples of the control group and the nanoparticle dose application groups in terms of germination rate in ZnO nanoparticles and in this context, as a result of the Duncan test applied at the 95% confidence level, it was determined that the first group was formed by the seed samples of the control group with a germination rate of 30.54 and the last group was formed by the seed samples of the 4th dose of ZnO nanoparticle group with 11.83.