Akdağ (Adıyaman/Malatya) florası
Flora of Akdağ (Adiyaman/Malatya)
- Tez No: 906484
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma Akdağ (Adıyaman/Malatya) florasını tespit etmek üzere yapılmıştır. 2018-2022 yılları arasında çalışma alanından 1050 bitki örneği toplanmış; 80 familya ve 327 cinse ait 610 tür ve tür altı takson teşhis edilmiştir. Belirlenen taksonların 66 (%10.8) tanesi endemiktir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ve oranları; IranTuran 181 (%29.72), Akdeniz 61 (%10.18), Avrupa- Sibirya 16 (%1,8), çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler ise 343 (%56.13) şeklindedir. Taksonların 2 tanesi Pteridophyta divizyonuna, 608 tanesi ise Spermatophyta divizyosuna ait olup, Gymnospermae alt divizyosu 10 takson, Angiospermae alt divizyosu 598 takson içermektedir. Angiospermae alt divizyosundan 521 takson Dicots, 77 takson Monocots sınıfına aittir. En fazla takson içeren ilk 10 familya; Asteraceae (65), Fabaceae (56), Brassicaceae (47), Lamiaceae (46), Poaceae (32), Rosaceae (31), Caryophyllaceae (30), Apiaceae (27), Boraginaceae (20) ve Rubiaceae (15)'dir. En fazla takson içeren cinsler: Silene (11), Allium ve Galium (10), Euphorbia (9), Astragalus, Erysimum ve Onosma (8)'dir. Çalışma alanında tespit edilen Avrupa Doğa Bilgi Sistemi (EUNIS) kodları C1.6, C2.6, D5.3, E5.12, E5.13, E5.14, F5.131, F5.14, F6.24, F6.27, F6.28, F6.2E, F9.1, F9.31, FB.4, G1.112, G1.38, G1.7C5, G1.D2, G1.D3, G1.D4, G2.135, G5.4, H1.1, H3.5, I1.1, I1.13, J1.1, J1.2, J2.1, J2.2, J2.4, J2.51, J2.52, J4.6, J4.7, J5.31 şeklindedir. C1.6 kodlu habitta, C1.242- Sığ suda [Ranunculus] komüniteleri de bulunmasına rağmen Alisma lanceolatum tür yoğunluğu, karakteristik özelliği ve Zivar Gölü'nü daha iyi temsil etmesi nedeniyle tercih edilmiştir. C3.21, C3.23 kodlu habitatlarda [Phragmites australis-Kamış] yatakları ve [Typha-Hasır otları] yatakları C2.6 habitatını daha iyi temsil etmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the Flora of Akdağ (Adıyaman/Malatya) has been studied. 1050 plant specimens were collected from the research area between 2018-2022 and at the end of this it was determined that 610 taxa, belonging to 80 families, 327 genera were found. 66 (10,8%) of the total taxa are endemics in this study area. The phytogeografic regions of only 610 taxa out of the collected material have been determined; IranoTuranian 181 (29.72%), Mediterranean 61 (10,18%), Euro- Siberian 16 (1,8%). The rest 343 species (56,13%) of the total are either pluriregional or phytogeoraphically unknown. 2 taxa belong to Pteridophyta whereas 608 taxa belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 10 taxa and Angiospermae have 598 taxa in the area. Dicotyledones have 521 and Monocotyledones have 77 taxa respectively in the Angiospermae. The largest families according to their species in the area as follows; Asteraceae 65, Fabaceae 56, Brassicaceae 47, Lamiaceae 46, Poaceae 32, Rosaceae 31, Caryophyllaceae 30, Apiaceae 27, Boraginaceae 20 ve Rubiaceae 15. The largest 7 genera according to their species in the area as follows; Silene 11, Allium and Galium 10, Euphorbia 9, Astragalus, Erysimum and Onosma 8, Verbascum and Veronica 7, Acantholimon, Trifolium, Stachys and Vicia 6, Hypericum, Lathyrus and Onobrychis 5. It is in the form of European Nature Information System (EUNIS) codes identified in the study area C1.6, C2.6, D5.3, E5.12, E5.13, E5.14, F5.131, F5.14, F6.24, F6.27, F6.28, F6.2E, F9.1, F9.31, FB.4, G1.112, G1.38, G1.7C5, G1.D2, G1.D3, G1.D4, G2.135, G5.4, H1.1, H3.5, I1.1, I1.13, J1.1, J1.2, J2.1, J2.2, J2.4, J2.51, J2.52, J4.6, J4.7, J5.31. C1.6 coded habitta, C1.242- Although there are communities in shallow water [Ranunculus], Alisma lanceolatum was preferred because of its species density, characteristic feature and better representation of the Zivar Lake. In habitats coded C3.21, C3.23, [Phragmites australis-Reed] beds and [Typha-Wicker grass] beds better represent the C2.6 habitat.