Hafif bilişsel bozukluk ve erken evre alzheimer hastalığında serebellumun volümetrik değerlendirilmesi
Volumetric assessment of the cerebellum in mild cognitive improvement and early stage alzheimer's disease
- Tez No: 906489
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SELÇUK ÇOMOĞLU, DOÇ. DR. ÖZLEM BİZPINAR MUNİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Erken evre Alzheimer hastalığı (EAH) ve Hafif bilişsel bozukluk (HBB) hastalarında serebellum hacminin ölçümü, hastalığın etyolojisinde ve sürecinde ortaya çıkan nöroanatomik değişiklikleri tespit etmek için önemlidir. Çalışmanın amacı, bu hasta grubunda serebellum lobül hacimlerini kranial manyetik rezonans görüntüler kullanarak VolBrain programı üzerinden otomatik olarak ölçmek ve etkilenen lobülleri belirlemek, bu atrofilerin bilişsel testlere etkisini incelemek ve kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Etlik Şehir Hastanesi demans polikliniğinde NIA-AA tanı kriterlerine göre ölçütlerine göre tanı almış 25 Erken evre Alzheimer, NIA-AA kriterlerine göre tanı almış 25 Hafif bilişsel bozukluk hastası, 25 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Kontrol ve vaka gruplarında, kranial manyetik rezonans görüntülerdeki serebellum lobül hacimleri VolBrain programı CERES tekniği ile otomatik olarak ölçülmüş, bilişsel testleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda EAH tanılı hastalarda, serebellum hacmi ile mini mental durum muayenesi kayıt kategorisi puanları arasında pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. Hastaların serebellum hacmi arttıkça kayıt puanları da artmaktadır. EAH tanılı hastaların sol lobül VIIIb ve Crus II hacimleri HBB evresine göre anlamlı düşük bulunmuştur. HBB olan hastalarda Lobül IV hacmi ile mini-mental durum muayenesi puanları arasında pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. HBB olan hastalarda Lobül IV hacmi arttıkça mini-mental durum muayenesi puanları da artmaktadır. EAH olan hastalarda toplam serebellum hacmi arttıkça, Stroop renk ve kelime testi bölüm 5 hata sayısı azalmaktadır. Sonuç: EAH ve HBB hastalarında bazı serebellar alt ünitelerde atrofi izlememize rağmen bu atrofilerin bilişsel duruma ve testlere etkisi sınırlıdır. Sol lobül x VIIIb ve Crus II hacmi bellek ve dikkat fonksiyonları için anlamlı olup, HBB evresinden demansa geçiş açısından öngörücü olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Measurement of cerebellum volume in patients with early-stage Alzheimer's disease and mild cognitive impairment is important to detect neuroanatomical changes that occur in the etiology and process of the disease. The aim of the study was to automatically measure cerebellum lobule volumes in this patient group using cranial magnetic resonance images via the VolBrain program, to determine the affected lobules, to examine the effect of these atrophies on cognitive tests and to compare with the control group. Method: The study included 25 patients with early-stage Alzheimer's disease (EAD) diagnosed according to NIA-AA diagnostic criteria, 25 patients with mild cognitive impairment (MCI) diagnosed according to NIA-AA criteria, and 25 healthy controls at the Etlik City Hospital dementia clinic. In the control and case groups, cerebellum lobule volumes in cranial magnetic resonance images were automatically measured with the online VolBrain program CERES technique, and cognitive tests were examined. Results: In our study, a positive correlation was found between cerebellum volume and Mini-mental state examination recording category scores in patients with EAD. As the cerebellum volume of the patients increases, the recording scores also increase. The left lobule VIIIb and Crus II volumes of patients with EAD were found to be significantly lower than the MCI stage. A positive correlation was found between Lobule IV volume and Mini-mental state examination scores in patients with MCI. As Lobule IV volume increases in patients with MCI, the mini-mental state examination scores also increase. As the total cerebellum volume increases in patients with EAD, the number of Stroop color and word test section 5 errors decreases. Conclusion: Although we observed atrophy in some cerebellar subunits in patients with EAD and MCI, the effect of these atrophies on cognitive status and tests xii is limited. Left lobule VIIIb and Crus II volume are significant for memory and attention functions and may be predictive of the transition from MCI stage to dementia.