Bir alternatif arayışı olarak Türkiye'deki azınlık medyasının güncel siyaseti ele alışını resmetmek: 2002-2022
Depicting the minority media's coverage of current politics in Turkey as a search for an alternative: 2002-2022
- Tez No: 906505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME SAFİYE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, uzun süreli yayın ömrü olan ve cemaatlerini temsil becerileri tartışılmaz olan üç azınlık yayın organının (Agos, Apoyevmatini ve Şalom), sosyolojik zeminle-riyle bağlantılı olarak ülke siyasetini nasıl ele aldıklarını incelemektedir. Bu tez çalışma-sının araştırma sorusu Türkiye'deki azınlık cemaatlerinin konvansiyonel iletişim organı olarak azınlık gazetelerinin Türkiye'deki siyasete nasıl yer verdiğinin tespiti ve muka-yesesidir. Bu mukayeseli analizde, ana akım Türk medyasından farklı olarak ortaya konulan yaklaşım başlı başına özgün bir araştırma çerçevesi sunar. Veri toplama yön-temiyle 20 senelik bir dönem içinde 3 belirlenmiş zaman aralığının (2002, 2012, 2022) içinden rastgele örnekleme ile belirlenen gazete sayılarındaki manşet sayfalarının betim-sel ve değerlendirici içerik analizi yapılacaktır. Adı geçen her gazeteden 2002, 2012 ve 2022 yıllarında rastgele belirlenecek 10'ar tane olmak üzere toplam 90 adet gazete nüs-hası, adı geçen gazetelerin kendi arşivlerinden fotoğraflama usulüyle edinilecektir. Bu alanda yapılan basın arşivine dayalı incelemelerin tekdüzeliğinden ayrışarak, bu gazete-lerin farklı ve alternatif bir dil üretme potansiyeline odaklanmak, sosyolojik azınlık ol-ma ve bunun siyasal alanla kurduğu farklı ilişki biçimlerini ortaya koymak; basit bir kronolojik inceleme olmanın ötesinde, siyasetin ve sosyolojinin kesişimindeki geniş bir alana dair anlamlı bir örneklem ve analiz sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the representative newspapers of the three minority commu-nities in Turkiye (Agos, Apoyevmatini, and Şalom) address national politics in connec-tion with their sociological backgrounds. The research question of this thesis is to de-termine and compare how the newspapers of minority groups, as conventional com-munication organs of those communities, cover politics in Turkiye. This comparative analysis provides a unique research framework distinct from the mainstream Turkish media's approach. As the data collection and analysis methods, a descriptive and evalu-ative content analysis will be conducted on the front pages of randomly sampled newspaper headlines within three time markers (2002, 2012, 2022) over a 20-year pe-riod. A total of 90 newspaper headlines will be obtained through photographing from the archives of the mentioned newspapers, with 10 issues randomly selected from each of the years 2002, 2012, and 2022 from each newspaper. By focusing on the potential of these newspapers to produce a different and alternative language, and by revealing the different forms of relationships they establish with the political sphere as sociologi-cal minorities, this study will offer a meaningful sample and analysis in the broad area at the intersection of politics, sociology and communications, beyond being a simple chronological examination.